Slovenský ústavní soud vyhověl Babišovi. Nařídil znovu otevřít spor, jestli byl agentem StB

Slovenský ústavní soud částečně vyhověl stížnosti premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické tajné policie. Podle čtvrtečního verdiktu tamní soudy porušily právo českého předsedy vlády na spravedlivý proces. Případ se tak vrací na bratislavský krajský soud, který má kauzu znovu otevřít. Babiš řekl, že se poradí s právníky a znovu zopakoval, že s StB nespolupracoval.

Bratislava (Aktualizováno: 17:41 28. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Základní právo Ing. Andreje Babiše podle čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenské republiky a právo podle čl. 6 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod rozsudkem Krajského soudu v Bratislavě z 30. ledna 2018, jako i usnesením Nejvyššího soudu Slovenské republiky z 31. května 2018 porušeny byly,“ píše se v tiskové zprávě, kterou ústavní soud zveřejnil na svém webu. Na rozhodnutí jako první upozornily Seznam Zprávy.

Nemůžeme dovolit, aby bývalí agenti StB přepisovali historii, říká exšéf Ústavu paměti národa Krajňák

Číst článek

Ústavní soud tak došel k závěru, že bylo v Babišově případě porušeno právo na spravedlivý proces. Věc proto vrátil k novému projednání u krajského soudu, který mu společně s nejvyšším soudem teď navíc musí zaplatil částku 598 eur (zhruba 15 300 korun).

„Uvidím, co mi řeknou právníci. Já jsem už třikrát vyhrál ten soud a není důvod, abych to nevyhrál,“ řekl ve čtvrtek Babiš novinářům. Podle ČTK připomněl, že v minulosti uvedl, že v této věci se bude soudit celý život.

„Já jsem nespolupracoval, nebyl jsem estébák, nic jsem nepodepsal,“ podotkl. Nemohl prý vědět, že o něm StB vedla svazek.

Babiš se na Slovensku kvůli evidenci ve svazcích StB soudí už od roku 2012, kdy podal u bratislavského soudu žalobu na Ústav paměti národa (ÚPN). Ten svazky po StB na Slovensku spravuje. 

Premiér dlouhodobě odmítá, že by se Státní bezpečností vědomě spolupracoval. Na aktuální dotazy serveru iROZHLAS.cz zatím nereagoval.

Soudní tahanice

Slovenský ústavní soud přitom už jednou v dlouholeté kauze českého premiéra rozhodoval, v roce 2017 řešil podnět ÚPN. Tehdy však padl verdikt v Babišův neprospěch – ústavní soud rozhodnutí bratislavského krajského soudu i slovenského nejvyššího soudu, které mu daly za pravdu, zrušil.

Kromě jiného v té době konstatoval, že žalovanou stranou ve sporu neměl být ÚPN, a zpochybnil také věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u soudů vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové.

V obnoveném líčení pak bratislavský krajský soud loni v lednu Babišovu žalobu zamítl. Babiš následně neuspěl ani s mimořádným opravným prostředkem u nejvyššího osudu. Oba soudy se musely při svém rozhodování řídit verdiktem ústavního soudu.

Proti zmíněným dvěma rozhodnutím obecných soudů Babiš posléze podal ústavní stížnost, ve které tvrdil, že došlo k porušení článků slovenské ústavy, jež upravují základní práva, dále práva na soudní ochranu, jakož i k porušení úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Ústavní soud stížnosti nyní zčásti vyhověl.

Kvůli sporu o evidenci ve svazcích StB Babiš loni podal na Slovensko také stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, který ji ale odmítl.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme