434 pro, 64 proti. Evropský parlament žádá opatření ohledně Babišova střetu zájmů

  • Evropská komise by měla pozastavit dotace pro podnikatelské impérium premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Zároveň by měla získat zpět všechny neoprávněně vyplacené peníze. Vyplývá to z usnesení, které schválili europoslanci. 434 z nich bylo pro, 64 proti.
  • České ministerstvo financí uvedlo, že Evropské komisi zatím nebude zasílat k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem. Podle resortu jde o předběžné opatření a vyloučí se tak ohrožení proplacení jiných žádostí.
  • Europoslanci den předtím o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO a dotacích pro firmu Agrofert debatovali na plénu Evropského parlamentu.
  • Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger ve středu uvedl, že členský stát od začátku srpna nedostává peníze z Evropské unie.
  • Ve čtvrtek zdroje z Evropské komise upřesnily, že se zastavení dotací netýká celého Česka, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky.

SLEDOVALI JSME ONLINE Štrasburk (Aktualizováno: 16:40 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci Evropského parlamentu (EP) po středeční diskusi o bodu Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice ve čtvrtek schválili usnesení, kde komisi vyzvali k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů.

VIDEO: Europoslanci řešili Babišův střet zájmů. Žádné dotace, dokud nebude jasno, hrozí Oettinger

Číst článek

Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavení dotací pro skupinu Agrofert. Komise začátkem příštího roku pošle do Prahy auditory, kteří prověří dodržování pravidel v rámci programů rozvoje venkova, politiky soudržnosti a sociální politiky od roku 2007 do letošního srpna, než začala platit nová evropská úprava střetu zájmů.

Ministerstvo financí své čtvrteční opatření označilo za předběžné a opatrnostní. „Evropské komisi umožní zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje. Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí,“ uvedlo. Podle resortu se to týká všech výdajů souvisejících s Agrofertem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun.

Rozhodnutí ministerstva ale zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu, uvedl resort.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) napsala, že evropské dotace byly pozastaveny jen Agrofertu. Totéž sdělila Deníku N Oettingerova mluvčí. Eurokomisař přitom ve středu v EP hovořil o tom, že od srpna nebyly Česku vyplaceny žádné dotace.

Slovní přestřelka

Na plénu Evropského parlamentu vystoupili ve středu zahraniční i čeští politici. Podle českého europoslance Jiřího Pospíšila a šéfa TOP 09 je výsledek debaty jasný. „Nejde o ,účelovku‘ a kampaň české opozice, ale o reálný problém, kteří řeší všichni, kteří mají na úrovni EU na starosti kontrolu poctivého využívání peněz evropských daňových poplatníků,“ napsal Pospíšil na twitteru.

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (zvolený na kandidátce ANO) řekl, že premiér musí konat, pokud nechce dál poškozovat zájmy vlastní země. „Mrzí mě, že jsme museli dnes na plénu projednávat situaci o střetu zájmů Andreje Babiše, protože to poškozuje zájmy ČR. Za to ale nemohou, jak dnes zaznělo na půdě českého Parlamentu z úst premiéra, čeští europoslanci, za to nemůže EU, ale za to může realita v této věci v Česku,“ uvedl později.

Miroslav Poche z ČSSD se domnívá, že český premiér situaci okolo možného střetu zájmů vyřešil pouze „naoko“. „Z dokumentů, které máme, jasně vyplývá, že Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů nebo tento problém vyřešil jen naoko,“ prohlásil český europoslanec.

Program europoslanců zůstal po střelbě beze změny, podle Teličky Babišův střet zájmů nejspíš projednají

Číst článek

Stejně věc vidí i Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. „Ve střetu zájmů není ČR, ale premiér. Jde o osobní konflikt majitele Agrofertu. Selhal ten, kdo má politický vliv na rozdělování prostředků,“ prohlásila Šojdrová.

Honba za body

Opačný názor zastávají například europoslankyně Dita Charanzová (ANO) nebo Martina Dlabajová (za ANO). „Česko s Evropskou komisí spolupracuje na vyřešení situace,“ uvedla europoslankyně. „Proč raději nenecháme příslušné instituce pracovat?“ dodala s tím, že prostor k nalezení řešení by měli poslanci nechat i českým orgánům. „Je to honba za lacinými politickými body jediné, co nás zajímá?“ ptala se také Dlabajová.

Charanzová řekla, že neví, co je smyslem debaty. „Mezi Evropskou komisí a Českem probíhá standardní komunikace oficiální cestou,“ dodala. „Všem přeji poklidný advent,“ zakončila své vystoupení.

Debata o Babišovi v europarlamentu je zbytečná, hloupá a Česku škodí, myslí si Charanzová

Číst článek

S podobným stanoviskem vystoupila i Kateřina Konečná z KSČM. „Česká republika si nezaslouží být na pranýři,“ zahájila svůj projev poslankyně. „Babišovy kauzy řeší česká policie, zastupitelství a soudy, které jsou nezávislé,“ pokračovala s tím, že odmítá politický tlak na české i evropské instituce.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger uvedl, že dokud nebude situace vyjasněna, nehodlá Evropská komise vyplácet další dotace. Členský stát by měl podle komisaře Oettingera sám provádět kontroly, aby se vyhnul střetu zájmů. „Na nás se to přenáší v momentě, kdy nedůvěřujeme situaci, která tam je,“ dodal.

Nizozemský europoslanec Dennis de Jong prohlásil, že je očividné, že má český premiér prospěch z evropských prostředků. „Nikdo není vinen, pokud mu to není prokázáno, ale je potřeba, aby to české úřady a OLAF řešily,“ dodal.

Znepokojení nad dění okolo Agrofertu a českého premiéra vyjádřila znepokojení německá poslankyně Ingeborg Grässleová. „S rostoucím znepokojením sledujeme na výboru vývoj v ČR. Sledujeme to od roku 2014,“ prohlásila.

ako, dbr, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme