Nemám pocit, že jsme blíže řešení, řekl Babiš po prvním dni jednání o víceletém rozpočtu EU

Čtvrteční první den summitu Evropské unie podle premiéra Andreje Babiše nepřiblížil vyřešení sporných otázek kolem návrhu víceletého rozpočtu na období 2021-2027. Důvodem je především postoj čtyř zemí, Nizozemska, Švédska, Dánska a Rakouska. Ty odmítají příjmy rozpočtu navržené předsedou Evropské rady Charlesem Michelem ve výši 1,074 procenta hrubého národního důchodu a požadují maximálně jedno procento HND.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

„Nemám pocit, že jsme blíže řešení. Pokud rada navrhne částku, na kterou nemá peníze, protože čistí plátci nechtějí akceptovat ten koeficient, tak samozřejmě máme zásadní problém,“ uvedl premiér. Upozornil, že rozdíl mezi Michelovým návrhem a požadavky čistých plátců do rozpočtu EU činí 75 miliard eur (1,88 bilionu korun).

Dohoda na rozpočtu na pátečním summitu je nereálná i podle dánské premiérky Mette Frederiksenové. Právě Dánsko je jednou za čtyř zemí, které návrhy předsedy Evropské rady Charlese Michela odmítají.

Škrty v dotacích do zemědělství? Bitva o rozpočet EU začíná, Michel bude vyjednávat s premiéry

Číst článek

Premiér ustoupit nehodlá

Česká republika je podle Babiše flexibilní, pokud jde o odvody země do rozpočtu EU. V případě požadavků na české příjmy z unijní pokladny ale Babiš ustoupit nehodlá.

Představitelé členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek snažili sblížit své odlišné pohledy na příští víceletý rozpočet evropského bloku. Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání přitom tvrdila, že ze svých požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt.

Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, další členské státy včetně Česka chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony.

Jednání má pokračovat od pátečních 10.00 SEČ. Babiš k tomu poznamenal, že zatím nemá informace, že by měl Michel připraven náhradní plán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme