Babiš v OSN kritizoval Světovou zdravotnickou organizaci. ‚Pandemie hodně problémů zastínila,‘ řekl

Český premiér Andrej Babiš v pátečním projevu před Valným shromážděním Organizace spojených národů vyzval k reformě instituce. Babiš také kritizoval Světovou zdravotnickou organizaci – podle něj nedávala během pandemie jasná doporučení a krizi tak nezvládla. Pandemie také podle něj odhalila slabiny ve spolupráci světových zemí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Od roku 1945 se svět změnil. Dnes čelíme mimořádné pandemické situaci, která se stala zátěžovým testem naší schopnosti koordinované, mnohostranné spolupráce. Neměli bychom předstírat, že všechno funguje dokonale. Globální systém má slabiny. Je jasné, že je nutná zásadní reforma. Proto vnímám stávající zdravotní krizi jako příležitost - příležitost prosadit ambiciózní reformy,“ prohlásil Babiš v předtočeném projevu.

Terčem kritiky českého premiéra se stala především Světová zdravotnická organizace. Ta podle něj během pandemie nereagovala dostatečně rozhodně a nedávala jasná doporučení, jak během šíření nemoci postupovat. „Matoucí doporučení Světové zdravotnické organizace ohledně nošení roušek jsou jen jedním z příkladů její sporné role v posledních měsících,“ dodal.

Na migračním paktu je dobré, že neobsahuje kvóty, řekl Babiš. Chce prosadit ochranu vnějších hranic

Číst článek

K oblastem, které si podle Babiše zaslouží lepší koordinaci na světové úrovni, je vývoj vakcíny proti nemoci covid-19. „Apelujeme na OSN, aby se ujala v této záležitosti role koordinátora a zajistila, že se jednotlivé iniciativy budou doplňovat a nebudou se navzájem střetávat,“ řekl český ministerský předseda. „Já sám jsem byl úspěšným podnikatelem a chápu obchodní příležitosti. Někdy ale obchodní pohled není ten nejdůležitější,“ dodal a vyzval k investicím do vědeckého výzkumu.

Ekonomické dopady koronavirové krize podle Babiše ukazují, že reformu bude vyžadovat i Světová obchodní organizace. „V Evropské unii jsme se dohodli na bezprecedentním plánu obnovy, který by měl pomoci členským státům čelit nynější krizi, jež je z ekonomického hlediska srovnatelná s krizí ve 30. letech minulého století. A stejně jako před 90 lety jsou i teď nejlepší cestou z krize investice,“ uvedl Babiš.

„Chceme-li uspět v globálním měřítku, musí se Evropa stát lídrem ve vyspělých technologiích, což je velmi těžký úkol v nynější konkurenci především amerických a čínských firem,“ dodal.

Dva pondělní projevy optikou expertů. ‚Babiš začíná bojovat o svou politickou kariéru,‘ říká politolog

Číst článek

Problémy v pozadí

Pandemie také zastínila mnoho problémů, které na našem kontinentu nezmizely, připomněl premiér. Evropa bude muset nakonec řešit otázku nelegální migrace, brexitu a bezpečnosti, kde podle Babiše musí přijmout větší odpovědnost, aby byla schopna jednat více nezávisle.

Babiš poukázal i na řadu politických problémů mimo Evropu, včetně pokračujících válek, které pandemie zatlačila do pozadí. Obavy budí mimo jiné nestabilita v oblasti severoafrického Sahelu a Blízkého východu, kde se Česko angažuje mimo jiné ve výcvikových vojenských misích v Mali a v Iráku a financuje programy na odstranění příčin migrace. Na Blízkém východě Babiš přivítal nedávnou dohodu o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty jako příspěvek k posílení míru.

Český premiér připomněl i dění v Bělorusku. „Jsem přesvědčen, že každá společnost by měla mít možnost rozhodnout o své budoucnosti ve svobodných a demokratických volbách. Nezávislá média a občanská společnost jsou klíčové, protože poskytují aktuální informace, dokumentují volební podvody a brutalitu bezpečnostních složek. Jediným způsobem řešení krize v Bělorusku je vnitřní dialog. Jeho logickým vyústěním by měly být nové volby,“ řekl Babiš.

Kvůli pandemii se letos úvodní všeobecné rozpravy na 75. zasedání Valného shromáždění OSN státníci osobně neúčastní a v newyorském sídle světové organizace se vysílají videa s jejich projevy. Rovněž Babišovo vystoupení v angličtině bylo předtočené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme