‚Ničíte lidi bez rozsudku.‘ Předseda slovenského parlamentu ustál pokus o odvolání kvůli plagiátorství

Slovenská opozice ve středu ve sněmovně neprosadila návrh na odvolání šéfa parlamentu Andreje Danka z funkce pro podezření z plagiátorství rigorózní práce, na jejímž základě získal Danko v roce 2000 titul doktora práv. Odvolání Danka z čela parlamentu v tajném hlasování podpořilo 61 poslanců, pro schválení návrhu byl potřebný souhlas nadpoloviční většiny 150členné Národní rady.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Danko, předseda Národní rady Slovenské republiky a vládní Slovenské národní strany

Andrej Danko, předseda Národní rady Slovenské republiky a vládní Slovenské národní strany | Zdroj: Profimedia

Slovenský list Denník N minulý týden napsal, že Danko ve své práci okopíroval rozsáhlé texty z učebnic a skript a že do ní nezařadil seznam použité literatury, byť na několika místech uvedl odkazy na některé využité zdroje. Někteří odborníci pak označili Dankovu práci za plagiát a kompilát. Plagiátorství v souvislosti s Dankovou kauzou odsoudilo například vedení Slovenské akademie věd.

Šéf slovenské sněmovny Danko čelí podezření z plagiátorství. Opozice ho vyzvala k odstoupení

Číst článek

„Plagiátor, podvodník a lhář nemůže být druhým nejvyšším ústavním činitelem, protože poškozuje dobré jméno Slovenska v zahraničí a umocňuje nedůvěru veřejnosti vůči státu a politikům, jež ho mají vést,“ řekla ve sněmovně při zdůvodnění návrhu místopředsedkyně parlamentu za nejsilnější opoziční stranu Svoboda a solidarita Lucia Ďurišová Nicholsonová.

Danko opakovaně řekl, že práci vypracoval sám, a hájil se i v úvodu rozpravy sněmovny o návrhu na jeho odvolání. „Opět se ukázalo, že vám nejde o Slovensko. Ničíte lidi bez rozsudku, stačí vám novinový článek,“ řekl Danko, který je také předsedou vládní Slovenské národní strany. Tvrdil rovněž, že rigorózní práce nemá parametry vědecké práce a může být vypracována i metodou kompilace.

Šéf slovenského parlamentu prostřednictvím svého mluvčího poskytl novinářům dokumenty z přípravy své rigorózní práce, které podle něj dokazují, že práce není plagiátem.

V obecních volbách na Slovensku uspěli hlavně nezávislí kandidáti, Směr-SD oslabil

Číst článek

Danka se zastala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie. Třetí koaliční strana Most-Híd minulý týden vyzvala Danka, aby v případu přijal „osobní rozhodnutí“. Během jednání sněmovny Most-Híd ohlásil, že jeho poslanci se hlasování o odvolání šéfa parlamentu nezúčastní.

Zákaz zveřejnění práce

Kauzu možného Dankova plagiátorství odstartovalo rozhodnutí šéfa slovenské sněmovny, který po novinářských dotazech letos v září zakázal Univerzitě Mateje Bela (UMB) v Banské Bystrici dál zveřejňovat jeho rigorózní práci. Učinil tak poté, co se média začala zajímat o jeho vzdělání v reakci na plagiátorské kauzy v České republice, kvůli kterým v létě odstoupili dva ministři.

Později nechal Danko svou práci opět zveřejnit. Mezitím vyšlo najevo, že Dankova práce je prakticky totožná s obdobnou prací advokáta Daniela Pisáka, který ji na UMB obhájil v roce 2001. Pisák v reakci přiznal, že využil pomoci jiného studenta, kterého nechal připravit podklady, protože sám prý byl zaneprázdněn.

V době, kdy Danko získal titul doktora práv, závěrečné práce studentů vysokých škol na Slovensku ještě nepodléhaly kontrole pomocí speciálního software na odhalování plagiátů. Slovenský zákon o vysokých školách odebrat titul ani revidovat rigorózní řízení neumožňuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme