Andrej Kiska je přesně rok v úřadu prezidenta. Podle Slováků si zatím vede dobře

Přesně před rokem se Andrej Kiska stal slovenským prezidentem. Před tím se věnoval podnikání a nebyl v politice aktivní. Za rok v prezidentském úřadu podle komentátorů prokázal, že je silnou osobností a protiváhou vlády premiéra Roberta Fica.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka | Foto: Filip Jandourek

Andrej Kiska patří mezi nejpopulárnější politiky v zemi, podle průzkumů mu důvěřují až tři čtvrtiny Slováků.

I podle komentátorů si zatím vede lépe než jeho předchůdci. Má sice omezené pravomoci, ale snaží se korigovat politiku vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok slovenského prezidenta Andreje Kisky ve funkci rozebral zpravodaj Petr Vavrouška

Zajímá se především o slovenské zdravotnictví a reformu justice. Například odmítl většinu kandidátů na ústavní soudce, které mu navrhl parlament.

Rozdíly mezi prezidentem Kiskou a premiérem Ficem se nejvíce projevují v zahraniční politice. Andrej Kiska je například zastáncem sankcí namířených vůči Rusku, naopak Robert Fico je od začátku vytrvale kritizuje.

A třeba na květnové oslavy konce války do Moskva odmítl prezident vycestovat, zatímco premiér byl za poslední dva měsíce v Moskvě už dvakrát.

Slovenský prezident Andrej Kiska u sousoší lidických dětí | Foto: ČTK

Jako bývalý podnikatel se Kiska snaží podporovat začínající nadějné projekty, nejrůznější nevládní organizace anebo prosazuje talentované Slováky v zahraničí. Svůj plat každý měsíc rozděluje lidem v nouzi.

Novináři mu vyčítali v podstatě jedinou věc, a to že využívá vládní speciál k letům za rodinou do Popradu. Jeho manželka se totiž do Bratislavy nepřestěhovala a zůstala právě na východě Slovenska. Prezident se hájí tím, že letoun ministerstva vnitra nezneužívá a že piloti by i tak museli nalétat potřebný počet hodin.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme