Bývalý slovenský prezident Kiska nepřevezme mandát poslance, oznámila místopředsedkyně jeho strany

Bývalý slovenský prezident a šéf jedné ze stran vznikající vládní koalice Andrej Kiska nepřevezme mandát poslance parlamentu, kterým byl zvolen v únorových volbách. Kiska to zdůvodnil zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření čtyřkoalice. Na sociální sítí Kiska také napsal, že zůstane předsedou strany Za lidi, kterou loni založil.

Bratislava (Aktualizováno: 16:48 17. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska, slovenský prezident, ve studiu Radiožurnálu | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Léta politického zápasu o lepší a spravedlivější Slovensko se podepsala i na mém zdraví, proto potřebuji nějaký čas na regeneraci. V těchto dnech naše země potřebuje v politice lidi, kteří jsou zdravotně stoprocentně připraveni, aby nám pomohli zvládnout krizi, kterou přinesl koronavirus,“ uvedl Kiska, jenž měl dlouhodobě spory s expremiérem Robertem Ficem, jehož strana Směr-sociální demokracie míří po osmi letech vládnutí do opozice.

Strana Za lidi je z hlediska počtu poslanců nejslabší parlamentní stranou. Ve volbách dostala 5,7 procenta hlasů, byť očekávala dvouciferní výsledek.

Kiska minulý týden oznámil, že se kvůli potížím se srdcem nebude dál účastnit jednání o vytvoření vlády a že ho zastoupí místopředsedové strany. Bývalý slovenský prezident má potíže se srdeční arytmií, kvůli které již loni podstoupil operaci. Od loňského prosince je Kiska stíhán v souvislosti s daňovým deliktem své rodinné firmy KTAG. Kauza, kterou Kiska dříve označil za politickou kampaň, souvisí s financováním jeho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme