Slovenská vláda odmítla pakt o migraci. Prezident Kiska odložil rozhodnutí o demisi ministra zahraničí

Slovenská vláda ve středu odmítla migrační pakt OSN. Novinářům to řekl premiér Peter Pellegrini. Kabinet tak vyhověl parlamentu, který se proti dokumentu Organizace spojených národů postavil již minulý týden. V reakci na hlasování poslanců tehdy podal demisi ministr zahraničí Miroslav Lajčák, jenž migrační pakt obhajoval.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini (vlevo) a prezident Andrej Kiska | Foto: Martin Mikula | Zdroj: ČTK

Slovenský prezident Andrej Kiska ale Lajčákovu demisi zatím nepřijal. Své rozhodnutí znovu odložil. Svůj nejnovější postoj hlava státu ve středu před novináři zdůvodnila tím, že nechá prostor k dalším jednáním Lajčáka s premiérem Pellegrinim, který si rezignaci šéfa diplomacie nepřeje. Pellegrini rozhodnutí prezidenta uvítal.

„Rozhodl jsem se, že své rozhodnutí ohledně demise si promyslím. Nechám prostor, aby pan premiér i s panem ministrem dál jednali. Pro své rozhodnutí si vezmu ještě další čas,“ řekl Kiska po schůzce s Pellegrinim a Lajčákem.

Předseda slovenské vlády uvedl, že Lajčák má jeho plnou důvěru. „Znovu jsem požádal pana prezidenta, aby zvážil nepřijetí demise ministra Lajčáka. Chci poděkovat panu prezidentovi za jeho dnešní rozhodnutí,“ řekl Pellegrini.

Proti většina politických stran

Odmítavý postoj slovenského kabinetu k migračnímu paktu není překvapením. Pellegrini již v uplynulých dnech řekl, že s ním Slovensko nesouhlasí. Ze středečního prohlášení Pellegriniho vyplývá, že slovenský zástupce se nezúčastní mezivládní konference o paktu, která se uskuteční příští týden v Maroku. Lajčák spolu s Kiskou se opakovaně vyslovili pro to, aby slovenský zástupce na konferenci nechyběl.

Stejně jako Česko nebo Maďarsko. Polská vláda odmítla migrační pakt, může prý způsobit potíže

Číst článek

Kabinet také zavázal premiéra učinit kroky, které povedou k odstoupení Slovenska z procesu přijímaní zmiňovaného dokumentu OSN o migraci.

Proti migračnímu paktu se vyslovila většina slovenských politických stran. V debatě ohledně paktu OSN Lajčák odmítl tvrzení kritiků dokumentu, že je právně závazný. Tvrdil rovněž, že toto téma zneužívají populisté, xenofobové a nacionalisté, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu. Pakt se dojednával v minulých měsících, kdy Lajčák předsedal Valnému shromáždění OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme