Kiska ocenil slovenské protifašistické povstání z roku 1944, za účast na něm poděkoval i Čechům

Slovenský prezident Andrej Kiska se vymezil vůči válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem. Kiska tak učinil v projevu na středečním shromáždění v Banské Bystrici u příležitosti státního svátku Slovenského národního povstání (SNP), ozbrojeného protifašistického vystoupení Slováků v roce 1944. Prezident poděkoval také Čechům a příslušníkům dalších národů, kteří se do SNP zapojili.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka

Slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Filip Jandourek

„Před 74 lety se stateční muži a statečné ženy na Slovensku přidali k zápasu civilizovaného světa s fašistickou a nacistickou ideologií. Rozhodli se bojovat proti režimu, který neváhal posílat občany na smrt v koncentračních táborech. Tito muži a ženy se postavili vládní moci, která ze sebe udělala loutku ochotnou zneužívat a ponižovat Slovensko,“ uvedl nejvyšší slovenský představitel.

Podle Kisky se v SNP, jež bylo nakonec potlačeno, spojili reprezentanti různých názorových a politických proudů, kteří odmítli iluzi, že Slovensko dokáže přežít díky kolaboraci se zlem.

'Chci vládu, které budeme moci věřit,' vzkazuje slovenský prezident Kiska

Číst článek

Proti ideologii zla

„Odmítli sebeklam, že podřízení se Hitlerově Třetí říši je jakousi šikovnou ‚třetí cestou‘ k sebezáchově malého národa a že obětování životů židovských či romských sousedů je přijatelnou cenou za udržení zdání klidu uprostřed válečného běsnění,“ řekl Kiska.

Povstáním se podle jeho slov Slovensko přihlásilo k civilizované, demokratické a kulturní Evropě, která odmítla a nakonec porazila ideologii zla. SNP označil slovenský prezident za přelomovou událost v dějinách země.

Hlava slovenského státu během slavnostního shromáždění medailemi prezidenta ocenila vedoucí vojenské představitele SNP, mezi nimi i velitele povstalecké armády Rudolfa Viesta in memoriam. Válečný veterán Emil Boček zase předal Kiskovi medaili Československé obce legionářské.

‚Hnojiště dějin‘

Slovenský premiér Peter Pellegrini v projevu kromě jiné kritizoval krajině pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která se jako jediná ze slovenských parlamentních stran hlásí k válečné Slovenské republice a jejíž představitelé pokládají SNP za černý den v historii země.

„Takoví lidé, kteří nemají úctu k našim dějinám a kteří chtějí přehodnocovat naše dějiny, na to nemají právo. Naopak, takoví lidé patří na hnojiště dějin,“ řekl Pellegrini. Ocenil také loňské rozhodnutí obyvatel Banskobystrického kraje, kteří v regionálních volbách na rozdíl od roku 2013 již nezvolili šéfa LSNS Mariana Kotlebu hejtmanem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme