Prezident Kiska už nebude kandidovat. Upřednostní rodinu, v politice se chce ale angažovat dál

Slovenský prezident Andrej Kiska nebude na jaře příštího roku usilovat o znovuzvolení. Oznámil to na úterní tiskové konferenci. Na Kiskovu rozhodnutí se podílelo několik faktorů. Chce se teď věnovat hlavně rodině. Na rozhodnutí o jeho případné kandidatuře čekaly parlamentní politické strany, které své prezidentské kandidáty dosud nepředstavily. Andrej Kiska se úřadu ujal v roce 2014 a je jedním z nejdůvěryhodnějších slovenských politiků.

Bratislava (Aktualizováno: 13:29 15. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska | Zdroj: Kancelária prezidenta SR

Prezident své rozhodnutí oznámil deset měsíců před prezidentskými volbami. Za Kiskovým rozhodnutím stojí podle prezidenta kromě rodinných důvodů i změny ve slovenské politice po vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a po výměně premiéra.

„Na moje rozhodnutí mělo vliv víc okolností. Nikdy jsem se netajil tím, že rodinný život je pro mě důležitý. V uplynulém roce jsme v rodině zažili šťastné i tragické události. Oboje mi připomenulo, že čas strávený s rodinou je nenahraditelný. Jestli má život smysl, nemůžeme je odsouvat,“ řekl prezident.

Z politiky neodchází

Kiska ale z politiky neodchází. Chce prý pomoci ke změně slovenské politiky a ke spojování lidí, kteří by chtěli vládnout slušně a zodpovědně. Více o svých plánech hodlá prozradit až po komunálních volbách, které Slovensko čekají letos na podzim.

Za útoky na vládu stáli Kiska, organizátoři protestů a především média, řekl Fico na sjezdu Smeru

Číst článek

Kiska z pozice podnikatele a filantropa v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu před čtyřmi lety porazil tehdejšího premiéra Roberta Fica, který letos v březnu rezignoval na funkci šéfa vlády v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico již opakovaně řekl, že o post hlavy státu se v roce 2019 ucházet nebude.

Pro EU, pro NATO

Z pozice prezidenta obhajuje Kiska proevropskou a proatlantickou orientaci své země a také sankce Evropské unie proti Rusku. Opakovaně rovněž upozorňoval na neřešení problémů ve slovenském zdravotnictví a školství či na chabý boj proti korupci i klientelismu. I kvůli tomu měl Kiska dlouhodobě napjaté vztahy s Ficem, který hlavu státu kritizoval kromě jiného za využívání vládní letky k cestám za rodinou do rodného Popradu.

Loni unikly do medií dokumenty ohledně vyšetřování firmy, jejímž spolumajitelem je Kiska. Firmě KTAG daňový úřad neuznal náklady vynaložené na propagaci Kisky v souvislosti s jeho kampaní před prezidentskými volbami a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů.

haf, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme