17. listopad je pro Slovensko nejdůležitějším dnem moderních dějin, řekl Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad, výročí sametové revoluce v Československu, za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Kiska to řekl v prohlášení k událostem z listopadu roku 1989, které v Československu vyústily v pád komunistického režimu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska na snímku z března 2018. | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Profimedia

„Před 29 lety jsme si vybojovali svobodu, demokracii a ještě něco velmi důležitého. Vlastní důstojnost. Na náměstích jsme ukázali, kdo je skutečným nositelem moci ve společnosti. Nikoliv stát, nikoliv vláda, nikoliv komunistická strana a její funkcionáři, ale lidé, kteří zde žijí,“ napsal Kiska.

17. listopad ve znamení oslav i demonstrací. Tisíce lidí žádaly demisi premiéra Babiše

Číst článek

Podle Kisky společnost 17. listopadu 1989 poslala do historie nelidský režim, který mnohým lidem ublížil nebo jim zničil či vzal život. Dodal, že tento den je důkazem, že ani čtyři desetiletí útlaku nedokázaly vymazat ze společnosti touhu po svobodě a respekt mezi lidmi.

Nositelem moci je lid

Hlava slovenského státu v prohlášení také podpořila tisíce lidí, kteří v pátek na demonstracích v Bratislavě a v dalších městech vyjádřili nespokojenost s poměry v zemi. „Hlasitě a velmi jasně ukázali všem těm, kteří 17. listopad 1989 nepochopili nebo si ho nevšimli, kdo je ve svobodné a demokratické společnosti pánem,“ uvedl Kiska.

Slovenský prezident se v sobotu odpoledne spolu s premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil v okrajové části Bratislavy kladení věnci k památníku, jež připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

Předseda slovenské sněmovny Andrej Danko dříve během dne zase položil věnec k památníku obětem komunismu na jednom z bratislavských hřbitovů. Danko řekl, že v současnosti převládají ve společnosti negativní myšlenky, sobectví a zloba. Tvrdil rovněž, že někteří lidé si pletou demokracii s tím, že si mohou dovolit dělat všechno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme