VIDEO: Kiska vystoupil se zprávou o stavu země. Kotlebovci ho přerušili a označili za vlastizrádce

Slovenský prezident Andrej Kiska vystoupil ve středu na půdě parlamentu se zprávou o stavu země. Projev hned v začátku přerušili poslanci Lidové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby, kteří ukazovali nápis „vlastizrádce“. Následně byli vykázáni ze sálu.

Bratislava (Aktualizováno: 14:50 13. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním tématem projevu slovenského prezidenta se stala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a politická krize, která po ní následovala.

Poslední nedokončenou reportáž mladého novináře o propojení italské mafie na nejvyšší patra slovenské politiky prezident označil za nejdůležitější zprávu o stavu republiky za rok 2018.

Andrej Kiska se zastal novinářů. ‚Jsou opravdovými strážci demokracie,‘ řekl a připomněl Kuciaka

Číst článek

Podle Kisky je nevyhnutelné vrátit se k vyšetřování vraždy. Prezident policii vyzval ke zveřejnění zprávy o jeho průběhu v přijatelné formě. Zároveň zdůraznil, že veřejnost očekává odpovědi na více otázek souvisejících s vyšetřováním – včetně případu zadržení telefonu české novinářky a spolupracovnice Jána Kuciaka Pavly Holcové.

„Na vašich činech a slovech závisí, jak hluboká bude rána, která ve společnosti po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové zůstane i po desetiletí,“ vzkázal Kiska poslancům.

„Gauneři jsou produktem světa, kteří vrcholní politici léta nechali růst a roztahovat se po Slovensku. Vymkl se kontrole a nyní je drží v hrsti. Vražda Jána a Martiny dala tomuto světu tváře lidských obětí,“ prohlásil prezident.

Kiska se ve svém projevu dotkl několika témat - od stárnutí přes výstavbu dálnic až po slibované sociální balíčky. Zdůraznil zejména potřebu mluvit o obtížných tématech, jako je situace romské menšiny nebo Istanbulská smlouva: „Není ostudou si přiznat nedostatky, ostudou je ignorovat výzvy, kterým čelíme, a nechat je přerůst do chronických problémů, kvůli kterým se mnoha lidem na Slovensku nežije dobře a mnozí opouštějí naši zemi.“

„Základním úkolem (politiků) je generovat řešení, která zemi posouvají vpřed. Ztrácíme schopnost vést boj o opravdu důležitá témata. V diskusi často chybí poctivost přiznat si hloubku problému.“

Prezident zdůraznil, že Slovensko potřebuje „něco, na co může být hrdé“ a musí nabídnout více než jenom hezkou přírodu a úspěšné sportovce. Dobrou stránkou země podle něj je, že dokáže své omyly korigovat. „Slovensko a jeho občané mají dar, který je výsadou demokracie – vůli a schopnost napravovat omyly minulosti.“

Počtvrté a naposledy

Jde o čtvrtou a poslední zprávu Andreje Kisky o stavu Slovenska, kterou prezident pronášel vždy v červnu. Kiska v polovině května oznámil, že se nebude příští rok ucházet o znovuzvolení do prezidentského úřadu. Krok vysvětlil rodinnými důvody a potřebou změny vládnutí na Slovensku, ke které by chtěl přispět. 

Zároveň se Kiska ale neplánuje z politiky úplně stáhnout. Jakou roli v ní chce v budoucnu sehrát, zatím není jasné.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme