Kiska počítá s obviněním v daňové kauze. ‚Je to msta Fica,‘ tvrdí s tím, že se nenechá vydírat

Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního června bude v daňové kauze své rodinné firmy KTAG obviněn i on sám. Vyšetřování případu, ve kterém už byl obviněn jeden z jednatelů KTAG, označila v pátek hlava slovenského státu před novináři za mstu expremiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie Roberta Fica, protože ho Kiska už předem odmítl jmenovat ústavním soudcem.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) a slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Vyšetřování firmy KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Fica. Kiska byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG.

Fico si telefonoval s italským podnikatelem Vadalou, který je spojovaný s ´Ndranghetou, uvedla média

Číst článek

Ve vyostřené prezidentské kampani před pěti lety Fico slovně útočil na Kisku, když ho s ohledem na jeho dřívější podnikatelské aktivity označoval lichvářem a také scientologem. Napjaté vztahy s Ficem měl Kiska i po složení prezidentského slibu.

Obnovení války

„Trestní stíhání je mstou Fica za to, že jsem mu jako prezident odmítl slíbit politický důchod na ústavním soudu. Z návrhu obvinění je zřejmé, že až v červnu skončí můj mandát prezidenta Slovenské republiky, budu obviněn i já osobně. Hrozí mi trest odnětí svobody na sedm až 12 let,“ řekl Kiska.

Slovenský prezident rovněž tvrdil, že Fico mu přes prostředníka pohrozil obnovením „války“, pokud ho nejmenuje předsedou ústavního soudu.

Fico nebude podruhé kandidovat na ústavního soudce, chce být znovu premiérem

Číst článek

„Odmítl jsem, nikdy jsem se nenechal a ani se nenechám vydírat. Ficovi jsem vzkázal, že ho za soudce ústavního soudu nejmenuji,“ uvedl Kiska.

Paralýza ústavního soudu

Fico minulý týden odstoupil z voleb kandidátů na ústavní soudce, když přiznal, že mezi politickými stranami ani s prezidentem nebyl dohodnut postup o jmenování ústavních soudců. Poslanci Smeru-SD následně při hlasování přispěli k tomu, že sněmovna nezvolila žádného kandidáta na soudce ústavního soudu.

Činnost této vrcholné soudní instituce v zemi je od uplynulého víkendu paralyzována, protože devíti ze 13 soudcům skončilo funkční období.

Otázka personální obměny ústavního soudu zasáhla i do kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Jeden z favoritů na vítězství, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy, zda by Fica jmenoval ústavním soudcem. Šefčovič kandiduje s podporou Ficovy strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme