Policie zastavila trestní stíhání Fica kvůli údajnému vydírání Kisky. Vyšetřovatelé neměli dostatek důkazů

Elitní jednotka slovenské policie zastavila trestní stíhání, které se týkalo údajného vydírání již bývalého prezidenta Andreje Kisky expremiérem Robertem Ficem. Informovala o tom v pondělí slovenská média s odvoláním na vyjádření slovenského policejního prezidia.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský expremiér Robert Fico (vlevo) a bývalý prezident Andrej Kiska. | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Kiska nařkl Fica, že mu vyhrožoval v době, kdy se expremiér snažil dostat do funkce předsedy ústavního soudu, s čímž Kiska ještě z pozice hlavy státu nesouhlasil. Soudce ústavního soudu na Slovensku vybírá ze širšího seznamu kandidátů prezident, který také jmenuje předsedu tohoto vrcholného slovenského justičního orgánu.

Kiska vypovídal na policii k údajnému zastrašování Ficem. Podle expremiéra důkazy neexistují

Číst článek

Podle vyšetřovatele nebylo prokázáno, že v případu údajného vydírání Kisky došlo k trestnému činu.

Kiska v reakci na zastavení stíhání v tiskovém prohlášení uvedl, že trestní oznámení v případu on sám nepodal a že v kauze vypovídal z důvodu, že jej policie předvolala k výslechu. Kiskovi skončilo pětileté funkční období v úřadu prezidenta v polovině letošního června. Slovenský exprezident se pak podílel na vzniku nové strany Za lidi, se kterou se chce ucházet o přízeň voličů v nadcházejících parlamentních volbách plánovaných na konec února příštího roku.

Vleklý spor

Oba bývalí nejvyšší představitelé země měli dlouhodobě napjaté vztahy už od roku 2014, kdy Kiska porazil šéfa strany Smer-SD Fica v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu.

Kiska měl s vládou příliš vyhrocené vztahy, Čaputová chce dialog, myslí si poradce nové prezidentky

Číst článek

Fico se letos v únoru krátce před volbou kandidátů na ústavní soudce v parlamentu kandidatury vzdal, přičemž přiznal, že chtěl stát v čele soudu. Den poté, co Fico odstoupil z voleb kandidátů na ústavní soudce, policie obvinila jednatele Kiskovy rodinné firmy KTAG z daňového deliktu.

Kiska pak tvrdil, že trestní stíhání jednatele KTAG je Ficovou mstou za to, že ho již předem odmítl jmenovat předsedou ústavního soudu. Vyjádřil se rovněž, že po skončení mandátu prezidenta bude za daňový delikt KTAG zřejmě obviněn i on sám. Kiska ve zmíněné kauze podle dostupných informací obviněn dosud ovšem nebyl.

Vyšetřování společnosti KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme