Andrej Kiska se zastal novinářů. ‚Jsou opravdovými strážci demokracie,‘ řekl a připomněl Kuciaka

Média se podle Andreje Kisky nesmí stávat terčem slovních útoků politiků. Slovenský prezident to řekl ve své zahajovací řeči na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Kiska považuje novináře za ochránce demokracie.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska | Zdroj: Kancelária prezidenta SR

„Svobodná a nezávislá žurnalistika je a musí zůstat základem našich demokratických společností. Novináři jsou opravdovými strážci demokracie, ti, kteří často jako první zpozorují, když politici upřednostní raději svůj vlastní zájem před veřejným,“ uvedl Kiska.

Podle něj někteří současní politici neprávem vykreslují novináře jako své nepřátele, kteří se snaží narušit stabilitu systému. Takové postoje a snahy o omezování svobody slova podle prezidenta v posledních letech sílí.

Kiska také připomněl vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a události, které jí následovaly a dokázaly v jeho očích, že občanská společnost má stále ještě moc měnit stav věcí.

Bezohledné zájmy politiků

Mimo jiné na konferenci také řekl, že ve střední Evropě existuje riziko, že bezohledné zájmy domácí politiky stáhnou region zpět, a to v době, kdy Evropa potřebuje vyjádřit sílu a jednotu. Zároveň kritizoval projekt plánovaného plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa jako projev sobeckých ekonomických zájmů s politickými dopady.

Obrana jedné ‚odpornosti‘: proč se ptáme na prezidentovo zdraví

Číst článek

„V celém regionu, včetně Slovenska, sledujeme matoucí politické signály, které podkopávají naši evropskou a transatlantickou identitu, podporují příběhy propagandy nebo váhavý projev solidarity s našimi spojenci. Líčí EU a NATO jako zloděje naší suverenity,“ uvedl Kiska. Dodal, že právě ti, kdo hlásají potřebu ochrany suverenity, nejvíce poškozují národní a evropské zájmy.

Hlava slovenského státu při úvodním projevu konference řekla, že bez EU by střední Evropa nedosáhla ekonomického úspěchu. „Žádný hospodářský růst nemůže převážit demokratické nedostatky nebo sobecké národní zájmy, jež ohrožují náš evropský projekt. Nesmíme dopustit další rozdělení Evropy,“ dodal.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme