Kiska v novoročním projevu: Byl to nepříjemný rok pravdy, Slovensko ale obstálo v důležité zkoušce

Slovenský prezident Andrej Kiska v novoročním projevu zkritizoval koaliční vládu premiéra Roberta Fica. Politikům vytknul, že jim chybí politická odvaha, úsilí a hlavně výsledky ve školství, zdravotnictví a v boji proti korupci. „V tomto ohledu byl rok 2017 pro Slovensko spíš nepříjemným rokem pravdy.“ Věnoval se i výsledkům listopadových župních voleb, ve kterých propadla Kotlebova krajní pravice.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident se věnoval i 25. výročí rozpadu Československa, které připadá právě na Nový rok. „Z lidsky vyčerpaného, ekonomicky zničeného, nevlídného skanzenu, který se zpoza železné opony vynořil na mapě svobodného světa, jsme proměnili Slovensko na otevřený, moderní a životaschopný stát,“ řekl mimo jiné prezident.

Nehledejme strašáky za hranicemi, neukazujme na menšiny

Ukázali jsme světu nevídaný příklad klidného rozdělení federální republiky, vzkázal Fico po hovoru s Babišem

Číst článek

Za úspěchy Slovenska ale podle Kisky nestojí „vytváření mýtů o národní a kulturní výjimečnosti, hledání strašáků za hranicemi, na které můžeme hodit zodpovědnost za vlastní neúspěchy a selhání, rozdělování společnosti na dobrou a zlou, podle toho, jak to vyhovuje zájmům mocných, ukazování prstem na menšiny, na které prý většina doplácí a které prý stojí v cestě lepšímu životu.“

Za nejdůležitější zkoušku uplynulého roku považuje slovenská hlava státu župní volby. Podle Kisky v nich Slovensko obstálo a porazilo extremisty „téměř na hlavu“ a to tou „nejsilnější zbraní, kterou máme – demokratickými volbami“.

Prezident se věnoval i 100. výročí vzniku Československa. „Přinesl Slovensku demokracii, svobodu, respekt k občanským právům, ale i do té doby nevídaný hospodářský, společenský, vzdělanostní a kulturní rozvoj,“ řekl Kiska.

Ve znamení výročí rozpadu Československa

Vlastní projev měl při 25. výročí vzniku samostatného Slovenska v pondělí dopoledne i premiér Robert Fico. Vyzdvihnul členství země v Evropské unii, v NATO a Schengenu, placení eurem i ekonomické úspěchy země.

V pondělí si Fico také volal s českým premiérem Andrejem Babišem z hnutí ANO, oba předsedové vlád mluvili o výročí rozdělení Československa. Shodli se, že obě země spojují nadstandardní vztahy. Je podle nich důležité, aby oba státy spolupracovaly v rámci regionálních uskupení i na půdě mezinárodních institucí.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme