Prezident Kiska odmítl jmenovat navrženou vládu. Od Pellegriniho chce do pátku nová jména

Slovenský prezident Andrej Kiska v úterý odmítl vyjmenovat vládu, kterou mu v pondělí navrhl kandidát na jejího předsedu Peter Pellegrini (Smer). Jako důvod uvedl nesouhlas s jejím personálním obsazením.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska před novináři v prezidentském paláci | Zdroj: Kancelária prezidenta SR

„Oznámil jsem panu Pellegrinimu, že ve složení, které mi včera (v pondělí, pozn. red.) navrhl, vládu nejmenuji,“ uvedl prezident na tiskové konferenci.

Dvě slovenské strany chtějí ve vládě většinu současných ministrů. Pellegrini souhlasí

Číst článek

Pellegriniho informoval o svých výhradách ke složení vlády, na tiskové konferenci zdůraznil zejména post ministra vnitra. „(Pellegrini) musí vytvořit stabilní vládu, ve které především osoba ministra či ministryně vnitra dokáže uklidnit napjatou situaci v společnosti,“ uvedl Kiska.

„Poslední, co dnes potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření, kdo byl s kým na motorkách či oslavách narozenin, nebo další spekulace o personálních propojeních. Jako hlava státu to nepřipustím. Tohle není cesta k obnovení důvěry,“ dodal.

Nepřímo tak odkázal na spekulace, které se objevily o přátelském vztahu kandidáta na ministra vnitra Jozefa Ráže s jeho předchůdcem Robertem Kaliňákem (Smer).

Prezident dal Pellegrinimu čas na představení nového složení vlády do pátku.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme