Vydíral Fico Kisku kvůli ústavnímu soudu? Podezření vyšetřuje slovenská policie

Slovenská policie vyšetřuje údajné vydírání prezidenta Andreje Kisky. Ten tvrdí, že mu expremiér Robert Fico vyhrožoval, že když ho nejmenuje předsedou ústavního soudu, spustí proti němu válku. Minulý týden policie obvinila jednatele Kiskovy rodinné firmy KTAG z daňových podvodů. Podle prezidenta za tím stojí právě Fico a obává se, že až mu skončí prezidentský mandát, stane se sám terčem trestního stíhání.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska přijal v březnu 2018 demisi premiéra Roberta Fica (archivní snímek) | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

„Národní protizločinecká jednotka NAKA (Národní kriminální agentura, pozn. red.) začala na základě medializovaných informací konat v trestné věci zločinu vydírání,“ oznámilo policejní prezidium, které cituje slovenský Denník N.

Průzkum: většina Slováků si přeje, aby prezident Kiska po uplynutí mandátu odešel z politiky

Číst článek

Prezident Andrej Kiska prý může policii předložit potřebné důkazy. Tvrdí, že poprvé mu Robert Fico vyhrožoval v přítomnosti současného premiéra Petra Pellegriniho a také prezidentova mluvčího.

„Trestní stíhání je pomstou Fica za to, že jsem mu jako prezident odmítl slíbit politický důchod na ústavním soudu. Z návrhu obviněné je zřejmé, že až v červnu skončí můj mandát prezidenta Slovenské republiky, budu obviněný i já osobně. Hrozí mi trest odnětí svobody na sedm a 12 let,“ řekl Kiska minulý pátek na tiskové konferenci.

Podruhé prý prezidentovi výhrůžku Fico vzkazoval po místopředsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi, který je předsedou koaliční strany Most-Híd. Bugár se k soukromým rozhovorům mezi státníky odmítá vyjadřovat.

Fico: Silná káva

Šéf vládní strany Smer Robert Fico tvrzení odmítá. Argumentuje tím, že Kiska mohl s obviněním přijít hned poté, co se podle něj stalo a nerozumí, proč to neudělal.

„Obvinit předsedu nejsilnější strany, že má na provázku policii, to je silná káva. Očekávám od orgánů činných v trestním řízení, že se k tomuto obvinění vyjádří, protože o tom neexistuje žádný důkaz. Pokud se prezident cítil poškozen, měl podat podnět k orgánům činným v trestním řízení,“ reagoval někdejší premiér na Kiskova slova.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme