Kiskova politická strana se bude jmenovat Za ľudí. Příští rok s ní půjde do parlamentních voleb

Nová strana Andreje Kisky se bude podle informací TV Markíza jmenovat Za ľudí. Končící slovenský prezident již před několika týdny oznámil záměr vstoupit do parlamentní politiky, uvedl však, že detaily o své nové straně oznámí až po skončení svého mandátu. Kisku v prezidentském úřadu vystřídá právnička Zuzana Čaputová, kterou čeká v sobotu inaugurace.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Kiska podle Markízy doručil na slovenské ministerstvo vnitra oznámení o začátku sběru podpisů pro založení nové politické strany. Stranu s názvem Za ľudí by měl oficiálně představit v pondělí na tiskové konferenci v Banské Bystrici.

Dosluhující slovenský prezident již dříve uvedl, že ustavující sjezd své strany plánuje na září. „Jsem zastáncem zlaté střední cesty a tato naše strana by měla být středová,“ řekl v neděli Kiska v rozhovoru se zpravodajskou televizi TA3.

Postřehy ze Slovenska: Kiska si musí zvyknout na útoky, Čaputová na funkci

Číst článek

Dodal také, že lidé, které oslovil, nevyznávají extrémní hodnoty. „Ke konkrétním jménům se vyjádřím až 17. června, protože bych rád dokončil svůj prezidentský mandát nadstranicky,“ uvedl.

Kiska původně plánoval, že se po prezidentském mandátu stáhne z politiky. Postoj v této záležitosti ale začal měnit po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Loni v květnu Kiska, když oznámil své rozhodnutí neucházet se o znovuzvolení v letošních volbách hlavy státu, také řekl, že bude přemýšlet, jak nejlépe využit autority a důvěry velké části veřejnosti, aby i po skončení působení v prezidentském úřadu přispěl k začátku nové politické éry na Slovensku.

V kampani před březnovými přímými prezidentskými volbami Kiska podpořil právničku Zuzanu Čaputovou, která nakonec volby jako první žena vyhrála a úřad po něm převezme.

Slováci budou rozhodovat o novém složení parlamentu nejpozději příští rok na jaře.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme