‚O stranu se nebojím.‘ Slovenský exprezident Kiska kvůli zdraví definitivně končí v politice

Bývalý prezident a předseda nejmenší slovenské vládní strany Za ľudí Andrej Kiska se rozhodl. Po měsících čekání, kdy se z nejvyšší politiky stáhl, oznámil, že definitivně kvůli zdravotnímu stavu končí. Na svém facebookovém profilu napsal, že už v pondělí jej čeká další operace.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska v době, kdy byl prezidentem Slovenska | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Zdraví mi nedovoluje zůstat aktivní v politice. Minulý rok operované srdce občas začne bezdůvodně silně bít a uklidní se jen léky. Arytmie se někdy nepodaří odstranit ani opakovanými zákroky,“ vysvětlil exprezident zdravotní důvody svého konce v politice.

Na nadcházejícím srpnovém sněmu své strany, kterou loni založil, proto už znovu nebude kandidovat na předsedu. Ve vyjádření uvedl, že Za ľudí je v mimořádně těžké pozici a potřebuje se znovu pořádně nadechnout.

Smer je po Pellegriniho odchodu za zenitem, stal se toxickým. Fico skončí jako Mečiar, říká politolog

Číst článek

Od únorových parlamentních voleb a následném Kiskově stažení se z nejvyšší politiky totiž strana v průzkumech neustále klesá a pohybuje se stabilně pod pětiprocentní hranicí, jejíž překročení garantuje poslanecké mandáty.

Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. Zdůvodnil to rovněž zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření vládní čtyřkoalice.

„Za půl roku existence se nám podařilo dostat se do parlamentu a stát se součástí vlády, což straně umožňuje plnit program a sliby, které jsme voličům dali. Do vysoké politiky jsem přivedl mnoho schopných, pracovitých a čestných lidí a spojil jsem jich s lidmi, kteří mají zkušenosti. Proto se o stranu nebojím,“ uvedl Kiska.

Největší favoritkou na post nové předsedkyně Za ľudí je místopředsedkyně strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme