Ruští vojáci zřejmě zavraždili válečného zajatce. Po jeho zvolání ‚Sláva Ukrajině!‘ do něj měli začít střílet

List Ukrajinska pravda s odvoláním na záběry zveřejněné na sociálních sítích na svém webu v pondělí napsal, že ruští vojáci měli válečného zajatce zastřelit poté, co zvolal „Sláva Ukrajině!“. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak reagoval slovy, že vražda nezůstane nepotrestána. Ukrajinský ombudsman o záběrech informoval zahraniční partnery.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 22:03 6. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové jednotky se již vytvářejí a jejich základy tvoří vojáci a policisté s bojovými zkušenostmi

Ukrajinští vojáci | Foto: Ben Birchall | Zdroj: Reuters

Podle listu Ukrajinska pravda zatím není jasné, kde a kdy přesně byl inkriminovaný videozáznam, který deník na svém webu zveřejnil, pořízen. Zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině!“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet.

Killing a prisoner of war is another RF war crime. Those are an element of a methodic policy of terror, which is whitewashed by Kremlin propaganda with its myths about "Nazis".

There will be punishment for every such war crime. No one will dodge justice. We'll find them all.

15:36 – 06. 03. 2023

612 3363

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba se obrátil na hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu se sídlem v Haagu Karima Khana a požádal jej, aby zahájil vyšetřování vraždy zajatého ukrajinského vojáka. Tento ruský válečný zločin je podle ministra důkazem, že Rusko vede genocidní válku, napsal server RBK-Ukrajina.

Horrific video of an unarmed Ukrainian POW executed by Russian forces merely for saying "Glory to Ukraine". Another proof this war is genocidal. It is imperative that @Karim A. A. Khan KC launches an immediate ICC investigation into this heinous war crime. Perpetrators must face justice.

17:07 – 06. 03. 2023

3421 16386

Jermak napsal, že válečné zločiny jsou v Rusku pěstovány a úřady se je snaží maskovat propagandou a mýty o „nacistech“ na Ukrajině. „Zavraždění člověka, který se dostal do zajetí, je toho další příklad. A také příklad ruské ubohosti a slabosti,“ podotkl Jermak. „Za každý takový válečný zločin přijde odplata. Nikdo se před ní neschová,“ zdůraznil.

Ukrajinský ombudsman

„Rusko se bude zodpovídat za každý spáchaný válečný zločin,“ uvedl podle agentury Unian ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. „Zastřelení ukrajinského vojáka, který upadl do zajetí, je porušením ženevské konvence. Je to hanebné a podlé,“ zdůraznil a dodal, že video odeslal kolegům v různých zemích světa „jako důkaz o dalším válečném zločinu Ruska“.

Kreml lhal o zabití 600 ukrajinských vojáků, čelí za to kritice příznivců, píše americký institut

Číst článek

Ruští představitelé dosud video nekomentovali, uvedla ruská redakce BBC. Připomněla, že když se loni v listopadu objevilo podezření, že ukrajinští vojáci zastřelili vzdávající se ruské vojáky a Moskva mluvila o „brutální popravě“, ukrajinské úřady přislíbily celou záležitost vyšetřit.

Podle závěrů Kyjeva se tehdy ovšem chystala vzdát jen část ruských vojáků a jiní dva napadli ukrajinské vojáky palbou – a ti střelbu opětovali. Ukrajinská generální prokuratura nicméně ve věci zahájila trestní stíhání.

Minulý měsíc ve švýcarském Davosu šéf prezidentské kanceláře řekl, že Kyjev zaznamenal přes 80 tisíc ruských válečných zločinů, jejichž oběťmi se stalo více než devět tisíc civilistů, včetně 453 dětí.

Genocidní válka

„Nepromineme jediný případ mučení, jediný ukradený život. Každý zločinec se bude zodpovídat,“ uvedl tehdy.

Zopakoval požadavek Kyjeva na vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu, který by soudil přední ruské politiky zodpovědné za napadení Ukrajiny.

Kyjev obviňuje Rusko z vedení genocidní války proti Ukrajině, o čemž mají svědčit především důkazy o zavraždění stovek civilistů ruskými vojáky v okupovaných městech a vsích před jejich osvobozením. Symbolem těchto zvěrstev se stalo především město Buča, které se nachází v blízkosti Kyjeva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme