‚Chobotnice, která zde vládne, musí skončit.‘ Kiskova strana se zaregistrovala na vnitru

Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí zaregistrovalo novou politickou stranu Za lidi, jejíž založení letos ohlásil bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. Její registrace vyplývá i z elektronického seznamu politických stran. Půl roku před plánovanými parlamentními volbami se preference Kiskovy strany pohybují těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání je podmínkou pro získání křesel ve sněmovně.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Chobotnice, která zde vládne, musí skončit. Lidé už mají plné zuby rozkrádání státu, korupce, nefungujícího zdravotnictví nebo nekvalitního školství. Řešení těchto problémů máme v programu, který zanedlouho představíme,“ uvedl slovenský exprezident Andrej Kiska.

Kiska, kterému skončil pětiletý mandát v úřadu hlavy státu v polovině června, se už během prezidentské funkce opakovaně dostával do sporu se šéfem nejsilnější vládní strany Smer Robertem Ficem.

Exprezident Kiska představil svoji stranu Za ľudí, vymezil se vůči vládnímu Smeru

Číst článek

Pro vznik politické strany je na Slovensku potřebná podpora nejméně 10 tisíc obyvatel, strana Za lidi získala podpisy 16 tisíc občanů. Ustavující sněm plánuje na konec září.

Kiska do chystaného týmu získal kromě jiných známé představitele samosprávy nebo spoluorganizátora loňských mohutných protivládních protestů Juraje Šeligu.

Součástí je i jedna z hlavních tváří poslaneckého klubu opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veronika Remišová.

V srpnovém průzkumu veřejného mínění agentury Focus popularita strany Za lidi dosáhla 5,5 procenta. Stávající tříčlenná koalice by podle sondáže už většinu ve sněmovně nezískala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme