Duda vetuje 'lex Jaruzelski'. Zákon posmrtně zbavující hodností je podle něj nespravedlivý

Polský prezident Andrzej Duda v pátek oznámil, že vetuje tzv. „degradační zákon“. Vláda Práva a spravedlnosti chtěla prostřednictvím zákona posmrtně zbavit hodností vojáky, kteří v letech 1943 až 1990 „zradili polský stát“. O hodnost generála by tak přišel i Wojciech Jaruzelski, který v 80. letech stál v čele země a v roce 1981 vyhlásil výjimečný stav. Podle Dudy je zákon v rozporu se standardy demokratického státu.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda

Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Reuters

„Mám o tom zákonu vážné pochybnosti,“ řekl v pátečním vystoupení polský prezident. „Ten zákon je nespravedlivý. Nemůžeme navracet spravedlnost nespravedlivým zákonem. Ne touhle cestou,“ řekl dál.

'Navracíme normálnost'

Jsme zaskočení a zklamaní, ale rozhodnutí prezidenta týkající se veta 'degradačního zákona' komentovat nebudeme,“ napsala v reakci na prezidentovo vystoupení mluvčí Práva a spravedlnosti (PiS) Beata Mazureková.

Varšava chce posmrtně zbavit hodnosti generála Jaruzelského. Vláda schválila 'degradační zákon'

Číst článek

Sám premiér Mateusz Morawiecki už dříve návrh označil za návrat spravedlnosti. „Chceme věci nazvat pravým jménem. Zlo zlem, dobro dobrem, zradu zradou a hrdinství hrdinstvím.“

Současné polské zákony v současnosti umožňují vojáka degradovat jen za jeho života. Zákon by zavedl i možnost posmrtného odebrání hodností. Zákon počítá s tím, že by u generálů a admirálů o degradaci rozhodoval polský prezident a u ostatních důstojníků a poddůstojníků by tuto pravomoc získal ministr obrany.

Konkrétně zákon mluví o degradaci u lidí, kteří svou činností v bezpečnostních orgánech státu pomáhali udržování komunistického režimu nebo jinak poškodili polský stát. Kromě Jaruzelského měl tak připravit o vojenské hodnosti i další představitele komunistického Polska.

Zákon háže všechny do jednoho pytle

Duda v pátek zdůraznil, že Jaruzelski by si ztráty hodností zasloužil, upozornil ale na to, že hodnost mají ztratit všichni členové Vojenské rady národní záchrany (WRON), která po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 převzala moc v zemi.

Týkalo by se to ale i Mirosława Hermaszewského, prvního a jediného polského kosmonauta, který se podle prezidenta ve WRONu ocitl bez vlastního souhlasu.

Prezidentova střelba 'do vlastních řad'

Prezidentské veto vrací návrh zákona do Sejmu. V něm má většinu vládní koalice Práva a spravedlnosti a dvou menších pravicových stran. Pro přehlasování Dudy jsou potřebné tři pětiny hlasů za přítomnosti minimálně 230 z 460členné dolní komory.

Jde o několikáté důležité veto prezidenta, který je úzce napojen na vládnoucí stranu Právo a spravedlnost. Loni v létě Duda vetoval dvě ze tří vládních reforem soudnictví, proti kterým v ulicích polských měst protestovaly statisíce lidí. Ostře je kritizovala také Evropská unie.

Filip Harzer, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme