Andrzej Duda zvítězil v prvním kole prezidentských voleb v Polsku, potvrdila komise

Polský europoslanec Andrzej Duda těsně vyhrál první kolo prezidentských voleb. Získal 34,8 procenta hlasů. Oficiálně to potvrdila Ústřední volební komise. Kandidát konzervativní strany Právo a spravedlnost zvítězil o 1 procento nad prezidentem Bronislawem Komorowským. K urnám přišlo v prvním kole 49 procent polských voličů. Komorowského volila velká města, Dudu venkov a hlavně východ a jihovýchod Polska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Překvapivým vítězem prvního kola je Andrzej Duda. Na fotografii s manželkou (vlevo) a dcerou

Překvapivým vítězem prvního kola je Andrzej Duda. Na fotografii s manželkou (vlevo) a dcerou | Zdroj: Reuters

Upřesněné oficiální výsledky volební komise potvrzují dlouhodobé rozdělení země. Chudší vojvodství a venkov, kde si katolická církev udržuje silnější pozici, hlasují pro sociálně konzervativní Právo a spravedlnost.

Rychle se modernizující regiony s větší prosperitou dávají přednost Občanské platformě a tedy stávajícímu prezidentovi Bronislawu Komorowskému.

Na třetím místě podle oficiálních výsledků skončil nekonformní rocker Pawel Kukiz s 20,8 procenty hlasů. Analytici se shodují, že Kukiz oslovil zejména mladé lidi znechucené tradiční stranickou politikou a že právě jejich hlasy budou klíčové pro rozhodující souboj 24. května.

Prezidentská kampaň v Polsku před druhým kolem nabrala na obrátkách. Svoji intenzitou začíná připomínat Spojené státy.

Kandidáti mají na přesvědčení voličů necelé dva týdny. Třeba předvolební spot Andrzeje Dudy tak vypočítává nedodržené sliby současného prezidenta Bronislawa Komorowského.

Vít Pohanka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme