Manipulativní moc fotografií. Snímky Merkelové a Trumpa z G7 vzbudily rozruch na sociálních sítích

Snímek politiků z neformálního jednání během summitu G7 v Kanadě, která zachycuje Donalda Trumpa proti přesile ostatních lídrů, vyvolala poprask na sociálních sítích. Snímek fotografa Jescoa Denzela zveřejnil na twitteru mluvčí německé vlády a mnozí ho okamžitě označili za shrnutí obtížného rokování, jež skončilo rozkolem. Na internetu se objevily snahy o interpretaci řeči těla aktérů, vtipné narážky i upozornění na manipulativní moc fotek.

La Malbaie (Kanada) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit G7 v kanadském La Malbaie | Foto: Bundesregierung/Jesco Denzel | Zdroj: Reuters

Fotograf zachytil situaci v zákulisí mezi dvěma koly oficiálních rozhovorů, kdy se kolem Trumpa srotili ostatní politici, aby si vyjasnili postoje.

Americký prezident jako jediný sedí a působí defenzivně, zatímco na něj ze silnější pozice tlačí jeho oponentka, německá kancléřka Angela Merkelová. Všichni vyjednávači vypadají poněkud rozladěně, vraští čela, mají svěšené koutky úst nebo ruce založené před tělem.

Mnozí přispěvatelé na twitteru okamžitě vycítili potenciál fotografie a začali ji intenzivně komentovat. „O řeči těla na téhle fotce by se dala napsat celá diplomka,“ uvedl  Liam O'Brien.

„Tahle fotografie je umělecké dílo. Název: Řeč těla,“ komentoval kompozici Arnór Dan.  „Podívejte se na řeč těla na téhle fotce. Trump se před Merkelovou doslova krčí,“ napsal Benjamin Rodriguez.

Mnoho dalších tvrdí, že americký prezident vypadá před Merkelovou jako neposlušný žák před přísnou učitelkou nebo jako dítě, které dostává od matky pořádně vynadáno.

Moc jedné fotky

Snímek ovšem vyvolal i debatu o moci správně zachyceného okamžiku a o využití fotografie v rámci vlastní interpretace událostí. Odborníci upozorňují, že mluvčí německé vlády fotografii zveřejnil proto, že lichotí kancléřce Merkelové a ukazuje ji v dobrém světle jako rozhodnou političku, která tlačí amerického prezidenta do kouta.

Například Fabian Reinbold si ale dal práci a našel fotografie stejné situace z jiných úhlů. Z nich už vypadá poměr mezi přítomnými politiky docela jinak.

Kromě toho interpretaci o dominantní Merkelové a submisivním Trumpovi napomáhá i vhodně zvolený výřez. Mimo snímek se totiž ocitl kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí za Trumpem. „Fotografie mohou být zavádějící,“ komentovala to Caroline Arbourová.

Fotografii ze zcela jiného úhlu zveřejnila na twitteru také mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Na ní je Donald Trump ve středu dění a ostatní lídři stojí kolem něj, zatímco sedím na židli uprostřed. Bílý dům se navíc rozhodl fotografie zveřejnit v černobílé podobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme