Merkelová chce po roce 2021 odejít z politiky. ‚Je čas začít novou kapitolu,‘ řekla

Současný obraz německé vlády konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie je podle kancléřky Angely Merkelové (CDU) nepřijatelný a musejí přijít změny. Šéfka německé vlády to v pondělí řekla na tiskové konferenci v Berlíně, kde zároveň potvrdila, že v prosinci nebude znovu kandidovat do čela Křesťanskodemokratické unie. Kancléřkou chce zůstat do roku 2021, poté už nebude kandidovat ani do Spolkového sněmu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční projev kancléřky Merkelové před zahájením vyjednávání o vládní koalici. | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

„Mám pocit, že dnes je čas začít novou kapitolu,“ řekla čtyřiašedesátiletá politička novinářům po zasedání předsednictva své strany, na němž o svém rozhodnutí informovala spolupracovníky.

O tom, že znovu nebude kandidovat do čela Křesťanskodemokratické unie (CDU), kterou vede od roku 2000, se podle svých slov rozhodla už před začátkem letních parlamentních prázdnin, tedy v době kolem vrcholícího sporu o migraci mezi CDU a CSU.

Angela Merkelová oznámila, že nebude znovu kandidovat na předsedkyni CDU

Číst článek

Merkelová zopakovala, že rozdělení funkce šéfky strany a vlády nepovažuje za dobré řešení, v tuto chvíli se jí ale žádná varianta nezdála lepší. „Je to risk, o tom není pochyb,“ míní.

Svým krokem chce vládě umožnit, aby se soustředila na svou práci, a CDU, aby si našla vedení, které ji přivede k dalším úspěchům v budoucnosti. O žádnou další politickou funkci se ucházet nechce. Na post kancléřky by znovu nekandidovala ani v případě předčasných voleb.

Zklamání z voleb v Hesensku

Co bude dělat po skončení své politické kariéry, zatím rodačka z Hamburku neví. Poznamenala ale, že nepochybuje o tom, že ji něco napadne.

Volby v Hesensku vyhrála CDU kancléřky Merkelové před sociální demokracií, přesto si pohoršila

Číst článek

Merkelová nechce podpořit některého z kandidátů na předsednický post v CDU. V minulosti se podle ní ukázalo, že takové snahy nic dobrého nepřinesou.

Zatím se o funkci přihlásili mimo jiné generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je považována za spojenkyni Merkelové, a ministr zdravotnictví Jens Spahn, který je naopak vnímán jako silný názorový odpůrce kancléřky.

Merkelová, která stojí v čele německé vlády od roku 2005, v pondělí také vyjádřila přesvědčení, že by koaliční strany CDU, CSU a sociální demokracie (SPD) měly nedělní volby v Hesensku vzít jako přelom a přezkoumat vše, co udělaly od loňských parlamentních voleb.

CDU v Hesensku mohla podle Merkelové dosáhnout lepšího výsledku, kdyby nebyla pod negativním vlivem spolkové politiky. Hesenský výsledek, který pro CDU znamená ztrátu více než deseti procentních bodů oproti roku 2013 (pokles z 38,3 procenta na 27 procent) a který je nejhorší od roku 1966, považuje za zklamání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme