‚Paříž bez Eiffelovy věže, Řím bez Vatikánu.‘ Ministři se na summitu EU rozloučili s Merkelovou

Přesně poloviny z 214 dosavadních summitů Evropské unie se zúčastnila odcházející německá kancléřka Angela Merkelová, s níž se v pátek v Bruselu rozloučili lídři ostatních unijních zemí. Podle mnoha svých kolegů byla kancléřka často ústřední postavou jednání. Šéf unijních vrcholných schůzek Charles Michel podle jednoho z činitelů prohlásil, že summity bez ní budou jako Paříž bez Eiffelovy věže či Řím bez Vatikánu.

Obrazem Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vaši moudrost budeme postrádat zvláště ve složitých dobách,“ řekl v pátek na adresu kancléřky Michel, který ji označil za „monument“ unijních summitů. Merkelovou zřejmě ještě před další prosincovou vrcholnou schůzkou EU nahradí v úřadě vítěz německých zářijových voleb Olaf Scholz.

Také další premiéři měli slova uznání pro političku, která při mnoha summitech sehrála klíčovou roli. Lucemburský premiér Xavier Bettel ji označil za „stroj na kompromisy“ a nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg za „unijního mírotvůrce“.

Kancléřka, která mimo jiné začátkem minulé dekády pomáhala urovnat spor o unijní rozpočet mezi tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem a britským premiérem Tonym Blairem či loni vyřešit při o bezprecedentní pandemický fond, byla podle mnohých přínosem hlavně pro svůj neutrální přístup, který pomohl najít řešení složitých problémů.

Naposledy v pozici moderátorky

Na svém posledním summitu Merkelová zaujala pozici moderátorky mezi polským premiérem Mateuszem Morawieckým a lídry zemí Beneluxu a Skandinávie, kteří chtějí kvůli zpochybňování unijního práva v Polsku zablokovat Varšavě čerpání společných peněz. Pravděpodobná nová koaliční vláda v Německu naznačuje, že bude vůči Polsku ráznější.

Sama Merkelová v pátek svým nástupcům vzkázala, že budou mít velmi těžkou roli. V souvislosti s polským sporem nyní visí ve vzduch otázka, „jakým směrem se Evropská unie vydá, co bude evropskou pravomocí a co má být věcí členských států“, řekla novinářům po jednání kancléřka.

Vícero loučení

Michel jménem Evropské rady vedle Merkelové věnoval upomínkovou skleněnou plastiku také švédskému premiéru Stefanu Löfvenovi, místo něhož rovněž přijede na prosincový summit jeho nástupce v čele vlády.

Naproti tomu český premiér Andrej Babiš ujistil Michela, že není vyloučena jeho účast za dva měsíce. Po jednání sice s novináři mluvil o tom, že nejspíš šlo o jeho poslední summit a s dalším už nepočítá, záležet však podle něj bude na rychlosti sestavování nové české vlády.

„Neuměl jsem odpovědět na tu otázku, a pokud nebudu na tom příštím summitu, dostanu ten dárek protokolárně,“ popsal Babiš svou možná závěrečnou konverzaci s Michelem.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme