Angela Merkelová oznámila, že nebude znovu kandidovat na předsedkyni CDU

Německá kancléřka Angela Merkelová sdělila spolustraníkům, že v prosinci nebude znovu kandidovat na předsedkyni Křesťanskodemokratické unie. Uvedl to německý deník Spiegel. Nehodlá se ale vzdát vedení státu, řekla.

Berlín (Aktualizováno: 11:15 29. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Merkelová své rozhodnutí sdělila na užším jednání strany. Podle německé agentury DPA také uvedla, že se nehodlá vzdát kancléřství. Její rozhodnutí je s největší pravděpodobností reakcí na nedělní volby v Hesensku, které byly poslední kapkou. Křesťanskodemokratická unie (CDU) totiž zažívá poslední rok propad preferencí.

Agentura Reuters upozorňuje, že euro v návaznosti na zprávy o konci čtyřiašedesátileté političky v čele její strany oslabilo.

Zatím není vůbec jasné, kdo by Merkelovou mohl nahradit. Jedním z adeptů na křeslo předsedy CDU je Annegret Krampová-Karrenbauerová, která držící důležitý post generální sekretářky CDU a ministerské předsedkyně Sárska. Je považována za spojenkyni Merkelové.

Dalším kandidátem je Jens Spahn, současný ministr zdravotnictví, který je naopak vnímán jako silný názorový odpůrce kancléřky, a Armin Laschet, ministerský předseda nejlidnatější německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, píše německý deník Spiegel. Podle listu Bild chce kandidovat také exposlanec CDU Friedrich Merz.

Volby v Hesensku sice podle veřejnoprávní televize ARD vyhrála CDU se ziskem 27,9 procenta hlasů, jde ale o nejhorší výsledek za desetiletí.

Popularitu neztrácí pouze CDU Angely Merkelové, ale i její unijní partner Křesťanskosociální unie. Ta sice vyhrála nedávné volby v Bavorsku se ziskem 37,2 procenta hlasů, ale to pro stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Vládní koalice v Berlíně, jejíž sestavování trvalo rekordní dobu, je navíc podle mnohých komentářů zatím příliš rozhádaná a nepůsobí dobrým dojmem.

Klíčové hesenské volby

Pro sociální demokracii, koaličního partnera Merkelové, byly volby v Hesensku taktéž zklamáním. Pokud se potvrdí odhady, dosáhne CDU ve více než šestimilionové spolkové zemi svého nejhorší výsledku od roku 1966, a SPD s 19,9 procenta dokonce od konce druhé světové války.

Volby v Hesensku vyhrála CDU kancléřky Merkelové před sociální demokracií, přesto si pohoršila

Číst článek

Pokles obou stran odpovídá do značné míry trendu na celonárodní úrovni, kde mají konzervativní unie CDU/CSU a SPD historicky nízkou podporu.

O tom, že výsledky hesenských voleb výrazně souvisí s děním v Berlíně, svědčí i to, že 70 procent zdejších občanů je nespokojeno s celoněmeckou vládou. Před posledními volbami v roce 2013 jich přitom bylo jen 44 procent.

V CDU se proto v poslední době začalo spíše potichu mluvit o tom, zda by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat do čela strany. Politička až do pondělí dávala najevo, že s tím počítá, a proto se spíše očekávalo, že by se vedení strany mohla vzdát až za další dva roky, tak aby nový šéf CDU stranu vedl do parlamentních voleb v roce 2021.

Mrzoutství strany

Merkelová stojí v čele CDU už téměř dvacet let. Na předvolebním dvoudenním sjezdu durynské organizace CDU Merkelová v sobotu 20. října uvedla, že straně chybí optimismus a odvaha.

Kancléřka Angela Merkelová nebude v prosinci znovu kandidovat na předsedkyni CDU. Řekla to na jednání užšího vedení strany. Je to reakce dlouhodobě klesající preference CDU. Její rozhodnutí znamená jediné: svůj odchod z politiky, který se blíží, chce režírovat sama.

10:32 – 29. 10. 2018

2 13

„Rok se už zabýváme přespříliš tím, zda máme být uraženi, nebo ne,“ prohlásila kancléřka v souvislosti s vnitrostranickými spory mezi CDU a CSU po špatném výsledku voleb do Spolkového sněmu z loňského roku (32,9 procenta).

„Takoví lidé se nevolí. Měli bychom optimisticky hledět do budoucna,“ řekla Merkelová a vyzvala zhruba 175 delegátů, aby ukázali cestu k „otevřenosti ve vztahu k budoucnosti, k optimismu a odvaze“. „Mrzoutstvím se lidé nedají získat,“ dodala.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme