Česko bude pro Německo vysoce rizikové. Merkelová hranice uzavírat nechce, trvá na testování pendlerů

Zahraniční pracovníci, kteří do Německa dojíždějí za prací, se musí pravidelně testovat na koronavirus. Na čtvrteční tiskové konferenci to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Zopakovala také, že hranice uzavírat nechce, může se tak ale stát, pokud sousední státy nebudou spolupracovat. Německo bude podle ČTK zároveň od neděle považovat Česko za vysoce rizikovou oblast, což pendlerům situace výrazně zkomplikuje.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 16:14 21. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová během pravidelného jednání vlády 16. prosince, od kdy v Německu platí přísný lockdown

Kancléřka hranice Německa zavírat nechce, přesto to nevyloučila, pokud nebudou sousední státy spolupracovat | Zdroj: Profimedia

Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou – vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin.

Maďarsko hledá vlastní zdroje vakcín. Předběžně schválilo AstraZenecu a Sputnik V

Číst článek

Merkelová uvedla, že o testování pendlerů již jednala s českým premiérem Andrejem Babišem. Poukázala také na to, že epidemická situace v pohraničí ukazuje, že tamní nákaza souvisí i s vývojem u sousedů. „Bylo by podivné, kdyby to tak nebylo,“ řekla. Proto je podle ní důležité, aby přeshraniční pracovníci byli součástí pravidelného testovacího režimu.

Zdůraznila, že na testování pendlerů se chce podílet i Německo. „Nemůžeme to chtít jen po zemích původu těchto pracovníků,“ řekla.

Vysoce rizikové Česko

Německo od září považuje Česko za rizikové, nyní však Česko vstoupí do kategorie vysoce rizikové oblasti. Kritériem pro takové označení je buď rozšířený výskyt mutací koronaviru považovaných za nebezpečné, nebo více než 200 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. A právě tento limit případů Česko výrazně překračuje.

O zařazení na seznam vysoce rizikových oblastí rozhoduje v Německu grémium ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra, rozhodnutí pak vyhlašuje Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Česko bude na seznam zařazeno zřejmě až v pátek, a ne již dnes, jak některé informace původně naznačovaly. Účinnost nového hodnocení Česka ale vstoupí v platnost od půlnoci ze soboty na neděli.

Kancléřka hranice Německa přesto zavírat nechce, ale řekla, že se tak může stát. „Řeknu otevřeně, že pokud sousední země bude mít proti Německu dvojnásobnou incidenci (počet případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období) a rozhodne se otevřít obchody, zatímco Německo je bude mít zavřené, tak to takhle nepůjde,“ řekla.

Dodala, že takové chování ale u sousedů nyní nevidí, protože i oni přistoupili k tvrdým opatřením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme