Merkelová před dovolenou čelila otázkám novinářů. Beru na vědomí tvrdou kritiku, řekla

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v pátek kancléřka Angela Merkelová (CDU) na tradiční tiskové konferenci před vládní dovolenou. Čtyřiašedesátiletá politička na ně 90 minut odpovídala, jak je jejím zvykem klidně a diplomaticky, shodují se německá média.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín (Aktualizováno: 17:06 20. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřejmě nečastějším tématem dotazů byly vztahy s USA a jejich prezidentem Donaldem Trumpem, který Německo i Merkelovou osobně nezřídka tvrdě kritizuje. Šéfka německé vlády poznamenala, že Trumpovu kritiku sice „bere na vědomí“, ale po její motivaci nepátrá.

Zopakovala svá dřívější slova o tom, že už se Evropa nemůže tolik spoléhat na Spojené státy, zároveň ale podotkla, že transatlantická spolupráce zůstává klíčová a ona sama se o ni bude nadále snažit.

Německá kancléřka - oblečená v tradiční kombinaci barevného (červeného) saka a černých kalhot - také před sálem zaplněným novináři zopakovala svůj názor, že zavádění cel škodí všem. Zvýšení cel na dovoz evropských aut do USA a následná evropská odveta by podle ní byly nejhorším řešením.

V Evropě dělají velkou chybu. Lid se obrátil proti svému vedení, vzkázal Trump do Německa

Číst článek

Migrace a ‚hrubé tóny'

V oblasti domácí politiky Merkelová nejdelší čas hovořila o vážné krizi v německé vládě, která se týkala migrace. Ani na jejím vrcholu podle svých slov neuvažovala o tom, že by rezignovala na funkci kancléřky, kterou zastává už od roku 2005.

Spor, v němž šlo o vracení části migrantů z německých hranic, byl podle ní zásadní, a proto ho bylo potřeba vyřešit, což se také začátkem července podařilo. Pozastavila se ale nad „hrubými“ tóny, které v diskuzi zaznívaly.

K migraci se páteční tisková konference stáčela opakovaně. Merkelová na ní mimo jiné řekla, že si váží práce lidí, kteří zachraňují migranty ve Středozemním moři. Musí podle ní ale dodržovat právo a ctít teritoriální vody Libye.

‚Dohodli jsme se.‘ Merkelová po čtyřhodinovém jednání zažehnala spor s ministrem vnitra o migraci

Číst článek

K další mezinárodní otázce, která se týkala kontroverzního izraelského zákona, jež zemi definuje jako stát židovského národa, kancléřka řekla, že se nechce vměšovat do vnitroizraelské debaty. Zároveň ale zdůraznila nutnost ochrany menšin.

Ekonomické otázky

O menšiny šlo i v sérii otázek na proces s neonacistickou skupinou Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku. Merkelová uvedla, že činy této skupiny jsou velmi temnou skvrnou v dějinách Německa. Společenská diskuze o tom, jak k nim mohlo dojít, má podle ní dále pokračovat.

Šéfka německé vlády se vyjádřila také k několika ekonomickým otázkám. Oznámila, že německá vláda do konce září rozhodne, zda budou u dieselových aut vedle softwarových úprav nutné rovněž úpravy hardwaru, a vyjádřila přesvědčení, že sociální sítě se nemohou zříci zodpovědnosti za obsah, který je na nich publikován.

Setkání s novináři zpestřilo i několik odlehčených otázek. Jeden z nich se Merkelové ptal, jestli by na dovolenou jela raději s Trumpem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nebo německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem. „Otázka dovolené pro mě takhle nestojí. Dovolená je dovolená,“ odvětila a pousmála se. Poznamenala také, že se těší především na to, že se o něco déle vyspí

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme