Merkelová s dánskou premiérkou při hymnách seděly. Kancléřka čelí otázkám kvůli svému třesu

Německá kancléřka Angela Merkelová přivítala ve čtvrtek v Berlíně dánskou premiérku Mette Frederiksenovou. Obě političky pak během oficiálního ceremoniálu při hraní státních hymen seděly. Informovala o tom agentura AP. Merkelová mezitím čelí otázkám kvůli svému zdravotnímu stavu. Během tří týdnů ji už třikrát postihl třes, a to vždy, když stála. Naposledy ji nevolnost zastihla ve středu po boku nového finského premiéra Anttiho Rinneho.

Video Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při uvítacím ceremoniálu čekaly ve čtvrtek na německou kancléřku Angelu Merkelovou a dánskou premiérku Mette Frederiksenovou na červeném stupínku dvě bílé židle. Političky se před budovou kancléřství v Berlíně usadily a poté zazněly nejprve dánská a následně německá státní hymna.

Jsem v pořádku, uvedla Merkelová k třesům. Média spekulují o angažmá zahraničních zpravodajců

Číst článek

Na Merkelové nebyly vidět žádné známky slabosti, která ji za poslední tři týdny už třikrát postihla, uvedla agentura AP. Německou kancléřku postihl silný třes nejprve 18. června při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Berlíně.

Poté se objevil 27. června během jmenování německé ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové. A naposledy se Merkelová třásla ve středu před budovou kancléřství po boku nového finského premiéra Anttiho Rinneho.

Návaly třesu mají podle německé agentury DPA vždy stejný průběh. Přichází ve chvíli, když Merkelová musí při oficiální příležitosti stát a čekat. Ve středu bylo vidět, jak skousává rty a ruce svírá v pěsti. Jako by chtěla záchvat překonat silou.

Merkelová: Je mi dobře

Merkelová si samozřejmě uvědomuje, že její vyjednávací partneři v EU i mocní muži světa, jako je americký prezident Donald Trump nebo jeho ruský protějšek Vladimir Putin, si křečovitých návalů dobře všimnou. Ukázat slabost na veřejnosti může být při tvrdém vyjednávání na mezinárodním kolbišti velkou nevýhodou.

Komunikační strategie Merkelové a jejího okolí pak budí pochybnosti. Při první ze tří dosavadních příhod byla prý na vině dehydratace během veder, v druhém případě za to údajně mohla psychika, neboť se Merkelové vrátila vzpomínka na předchozí indispozici.

I nyní na dotaz finského novináře při tiskové konferenci na její zdravotní stav blíže nekomentovala: „Je mi dobře,“ řekla.

Později sdělila, že dosud plně nepřekonala indispozici z uvítací ceremonie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Uvedla také, že „dělá pokroky“ a že s tím „bude muset nějakou dobu žít.“

Kancléřka zároveň chtěla rozptýlit jakékoliv pochybnosti o své schopnosti zodpovědně vykonávat úřad: „Jsem jinak pevně přesvědčena, že jsem schopna podávat dobrý výkon.“

Otázky však nezmizí. Do loňského prosince byla Merkelová 18 let předsedkyní CDU a 14 let německou kancléřkou. Jen zřídka si v tomto období musela brát volno kvůli nemoci. Její výdrž při dlouhých nočních jednáních je legendární.

Zcela přesně je to už počtvrté, co musela Merkelová čelit indispozici tohoto druhu. Již při návštěvě Mexika v červnu 2017 se jí při hraní hymny během uvítací ceremonie chvěly nohy. Veřejnost však začala zdravotní problémy kancléřky plně registrovat až letos v červnu.

Při recepci diplomatického sboru na zámku Meseberg u Berlína v úterý odpoledne přitom musela přivítat více než sto akreditovaných velvyslanců. Dobrou půlhodinu stála jako přibitá na označeném místě, žádná indispozice ji nepostihla.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme