Německá kancléřka: Pro naplnění cílů klimatické dohody z Paříže jsme neudělali dost

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek veřejně zhodnotila posledních šestnáct let svého působení v kancléřském křesle. Ve svém projevu mimo jiné připustila, že Německo nevyvinulo dostatečnou snahu k dosažení klimatických cílů, které stanovila takzvaná Pařížská dohoda. „To, čeho jsme dosáhli, není dostačující,“ řekla.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s premiéry spolkových zemí

Spolková kancléřka Angela Merkelová | Foto: Michel Kappeler | Zdroj: Reuters

Německo podle spolkové kancléřky Angely Merkelové vyvinulo mnoho snah pro „zezelenání“ své ekonomiky.

Zmínila například zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie z deseti na čtyřicet procent. I výrazné snížení emisí skleníkových plynů. „To, čeho jsme dosáhli, ovšem není dostačující,“ prohlásila.

Vyhnuli jsme se době ledové a zapnuli oteplování planety. Teď už to ale přeháníme, tvrdí biolog Bahn

Číst článek

„Ve stínu našich závazků plynoucích z Pařížské dohody, ve které jsme se zavázali k omezení globálního oteplování výrazně pod hranici dvou stupňů Celsia ve srovnání s hodnotami před industriální revolucí, jsme selhali. Nejen Německo, ale celý svět nesplnil své cíle,“ řekla tradiční letní tiskové konferenci v Berlíně.

„V oblasti přírodních věd jsem dostatečně vzdělaná na to, abych mohla objektivně zhodnotit, že současné okolnosti vyžadují navýšení našich snah v oblasti otázek klimatické krize,“ podotkla dosluhující kancléřka, která tak připomněla, že má doktorát z fyziky, který získala na Univerzitě v Lipsku.

„Boj za společné globální kroky směrem k účinnější ochraně klimatu formoval celou moji politickou práci,“ narážela na to, že mezi lety 1994 a 1998 byla ministryní životního prostředí ve vládě Helmuta Kohla.

Závazky z Paříže

Debata o klimatické krizi se v Německu opět rozjela v souvisosti na extrémní počasí, které minulý týden zdevastovalo nemalou část západu země. Rekordní srážky a přívalové povodně si v Severním Porýní-Vestfálsku vyžádaly nejméně 179 lidských životů a zničily jak podstatnou část domácností, tak infrastruktury.

Hlavní příčinou výkyvů počasí je podle Merkelové právě klimatická krize. Poté, co ničivé povodně udeřily nejen na západě Německa, ale také v Belgii, Nizozemsku a Rakousku, kancléřka podle deníku The Guardian připomněla, že Německo musí zvýšit své tempo řešení dopadů klimatické krize.

Pro připomenutí: takzvaná Pařížská dohoda byla přijata v rámci Úmluvy OSN o změně klimatu v prosinci 2015. Signatáři se zavázali ke snahám o to, aby nárůst globální teploty nepřekročil hranici 1,5 °C. Výrazně k tomu má přispět úsilí především v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.

Ničivé povodně v Německu: města Erftstadt, Ahrweiler nebo Schuld vypadají jako po tsunami

Číst článek

Dohodu podepsalo 175 států, a to včetně Číny, Spojených států a Indie. Evropská unie, která se jako celek řadí na třetí místo v celosvětové produkci skleníkových plynů, vypracovala v souladu s mezinárodními závazky z Paříže Zelenou dohodu pro Evropu.

Členské státy EU se v ní zavázaly snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 55 % ve srovnání s rokem 1990, do roku 2050 pak dosáhnout klimatické neutrality.

Esther Hyhlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme