Angela Merkelová se už po čtvrté stala nejmocnější ženou světa

Americký magazín Forbes zvolil německou kancléřku Angelu Merkelovou už počtvrté za sebou nejmocnější ženou světa. Své rozhodnutí Forbes zdůvodňuje tím, že vyvedla svou zemi z hospodářské krize dříve, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Kritérii hodnocení jsou ekonomický vliv, zájem médií a kariérní úspěch. Podle nich zařadil prestižní časopis do první desítky celkem šest Američanek.

Druhé místo letos patří Sheile Bairové, předsedkyni americké Federální společnosti pro pojištění vkladů. Trojkou je Indra Nooyiová ze společnosti PepsiCo.

Podle socioložky Jiřiny Šiklové německé kancléřce pomohlo k silné pozici kromě práce i několik vedlejších faktorů: "Protože je žena, tak postupovala trochu jinak, měla zkušenosti z NDR a spojovala ve své osobě obě půlky Německa."

Vliv mělo i to, že patřila mezi první významné ženy v německé politice. "Pro muže v politice byla Merkelová novinkou. To hrálo velkou roli vedlo toho, že je schopná žena, která dovede řešit otázky." Důležité je podle Šiklové i to, že ženy mají vetší schopnost vyjednávat než postupovat mocensky.

Úspěšné ženy otevírají nové možnosti

Šiklová přitom oceňuje ženy, které uspěly v tradičních mužských pozicích: "Jestliže se dneska zdůrazňují ženy, které uspěly v těchto pozicích, tak to vytváří odlišnou představu, kam až ženy mohou zasahovat." Podle socioložky to potom otevírá cestu dalším ženám, aby se prosadily.

České ženy ale podle Šiklové nejsou ještě zvyklé zastávat tak mocensky silné pozice: "Češky zatím nemají mocenskou pozici a možná si na ni zatím ani netroufají. To je asi naše chyba, možná se v politice příliš podřizujeme tomu, co dělají muži, a pak samozřejmě zanikneme."

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejenom o Angele Merkelové mluvila na Rádiu Česko socioložka Jiřina Šiklová.

Přečtěte si také:
K setkání Merkelové s Medveděvem
Merkelová vyloučila v případě volebního úspěchu zvyšování daní
Němci mají po krizi, v Česku zůstala
Forbes: Nejmocnější ženou Condoleeza Riceová

Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme