Merkelová: K míru v Sýrii máme ještě daleko, Islámský stát se transformuje do jiné síly

Teroristická organizace Islámský stát (IS) ještě zdaleka nebyla poražena, ačkoliv ztratila téměř veškeré území, které před několika lety v Sýrii a v Iráku ovládala. V pátek to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, když v Berlíně slavnostně otevřela novou centrálu Spolkové zpravodajské služby (BND). Řekla také, že jednou z priorit BND je monitorování dění v Sýrii, včetně kybernetických hrozeb a falešných zpráv.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Takzvaný Islámský stát byl naštěstí vytlačen z území, která dříve ovládl, ale to bohužel neznamená, že Islámský stát zmizel,“ řekla Merkelová. Podle ní IS stále představuje hrozbu, protože se „transformuje do asymetrické bojové síly“.

Spojené státy nadále povedou bitvu proti IS i navzdory stažení ze Sýrie, tvrdí Pompeo

Číst článek

„Zůstáváme ještě dlouhou cestu od míru v Sýrii,“ dodala kancléřka.

Slova Merkelové jsou v protikladu s názorem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který loni koncem roku prohlásil, že IS byl v Sýrii poražen, a proto Spojené státy odtamtud stáhnou své vojáky.

Trump tehdy mnohé šokoval a jeho oznámení vedlo i k rezignaci ministra obrany Jamese Mattise, podle něhož by měly USA v Sýrii zůstat.

Ve čtvrtek deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované americké činitele napsal, že Washington chystá stažení všech amerických vojáků ze Sýrie do konce dubna.

Podobně jako Merkelová se tento týden vyjádřil také americký generál Joseph Votel, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe. I podle něj zůstává IS hrozbou, protože si navzdory územním ztrátám stále udržuje své velitele i bojovníky.

Merkelová se v Davosu vymezila vůči Trumpovi. Vyzdvihla multilateralismus i nutnost kompromisů

Číst článek

Radikálové z IS začali zabírat rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a zhruba třetinu Iráku.

V Iráku byl IS poražen v roce 2017, v Sýrii jsou zbytky jeho členů ještě na východě země, kde ovládají území o rozloze jen asi pěti až šesti kilometrů čtverečních.

Nová centrála Spolkové zpravodajské služby (BND) disponuje asi 260 000 metry čtverečních kancelářské plochy a má kapacitu 4000 pracovníků. Je tak největším sídlem tajných služeb na světě. Centrála CIA v Langley je o něco menší, má asi 230 000 metrů čtverečních.

Už loni se do nové centrály přestěhovalo asi 3200 zaměstnanců. Budova se stavěla více než deset let a podle německého tisku stála přes miliardu eur (více než 26 miliard Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme