Merkelová s Putinem řešila situaci v Afghánistánu, šéfa Kremlu vyzvala k propuštění Navalného

Ruský prezident Vladimir Putin po pátečním rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Moskvě na společné tiskové konferenci prohlásil, že radikální islámské hnutí Tálibán nesmí svou nově nabytou moc v Afghánistánu šířit do zahraničí. Merkelová pro změnu Putina vyzvala, aby propustil ostrého kritika Kremlu Alexeje Navalného. Prezident si však stojí za stanoviskem, že Navalnyj si po právu odpykává tresty.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin na schůzce v Kremlu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin na schůzce v Kremlu. | Foto: Mikhail Metze | Zdroj: Reuters

Kancléřka k situaci v Afghánistánu, která patřila k hlavním tématům setkání, řekla, že riziko terorismu v Afghánistánu lze prozatím zvládnout a že je třeba se snažit s Tálibánem jednat.

Navalnyj čelí dalšímu obvinění, tentokrát za podněcování zakázaných demonstrací

Číst článek

Merkelová, která letos po 16 letech končí působení v čele německé vlády a jejíž cesta do Moskvy je prakticky rozlučkovou, dala najevo, že k hlavním bodům páteční diskuse s Putinem řadí i kauzu opozičního předáka Alexeje Navalného.

Před médii oznámila, že prezidenta opět vyzvala k propuštění tohoto ostrého kritika Kremlu, který se loni v Berlíně léčil po otravě, z jejíž organizace viní ruské úřady. Navalnyj je od ledna, kdy se z Německa vrátil do vlasti, ve vězení a čekají ho další procesy s hrozícími tresty vězení.

„Z našeho pohledu nelze akceptovat odsouzení k pobytu v trestanecké kolonii na základě dřívějšího rozsudku, který Evropský soud pro lidská práva označil za zjevně nepřiměřený“

Angela Merkelová (německá kancléřka)

Putin se ve svém úvodním slovu tomuto tématu vyhnul. V odpovědích na dotazy novinářů však jasně naznačil, že žádost Merkelové zůstane i nadále nevyslyšená. Zopakoval už známé stanovisko Kremlu, že Navalnyj si odpykává tresty za porušení zákona, že byl odsouzen za trestné činy, nikoli za své politické aktivity.

Rozdílná stanoviska mají Putin a Merkelová i ke konfliktu na východě Ukrajiny, jejíž část kontrolují proruští separatisté podporovaní podle přesvědčení Kyjeva i Západu i vojensky Moskvou. Na dělící linii stále panuje napětí, umírají tam dál lidé, a rozhovory k urovnání situace stagnují.

Nicméně kancléřka dnes zdůraznila nutnost udržet mírová jednání mezi stranami při životě, „navzdory jejich pomalému postupu způsobenému hlubokým napětím mezi Ruskem a Ukrajinou“.

Rusko nejspíš chystá test rakety přezdívané ‚létající Černobyl‘. Má být schopná prorazit americké radary

Číst článek

Putin má na druhé straně dojem, že Kyjev chce mírová jednání opustit. Ukrajina podle něj připravuje právní kroky, které by v takový vývoj mohly vyústit. Prezident nevidí alternativu k minským mírovým plánům dojednaným v letech 2014 a 2015, které podle něj ukrajinská strana porušuje. Německá kancléřka by prý proto podle něj měla vyvinout tlak především na Kyjev.

Angela Merkelová má na neděli naplánovanou cestu na Ukrajinu. Hovořit při ní chce s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským. Přes řadu nezřídka ostrých neshod dala Merkelová už bezprostředně před setkáním s Putinem najevo, že Německo chce v dialogu s Ruskem pokračovat. 

Německo chce pokračovat v dialogu s Ruskem, a to i přes názorové neshody, řekla také v Moskvě německá kancléřka Angela Merkelová na úvod schůzky, uvedla agentura TASS. Podtrhla, že oba lídři mají o čem mluvit, a to například o krizi v Afghánistánu či o otázkách dvoustranné spolupráce. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme