Merkelová převezme nejvyšší německé vyznamenání. Doteď jej získali jenom dva lidé

Bývalá kancléřka Angela Merkelová v pondělí převezme nejvyšší německé vyznamenání. Takzvaný Velkokříž Záslužného řádu doteď získali jen dva lidé. Prezident Frank-Walter Steinmeier chce Merkelovou odměnit za to, že zemi provedla celou řadou krizí.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Hosty na slavnostní předání vybírala samotná Merkelová – pozvala tam celou řadu lidí, které dřív měla ve vládě – včetně Ursuly von der Leyenové.

Vedle toho dorazí třeba herec Ulrich Matthes, se kterým bývalou kancléřku pojí dlouholeté přátelství. Čeští diváci ho mohou znát z filmu Pád třetí říše, kde hrál postavu Josepha Goebbelse.

Exkancléřka Merkelová přiznala, že na Putina už neměla ke konci mandátu žádné páky

Číst článek

Merkelová ale paradoxně nepozvala současné špičky své strany CDU a chybět budou i zástupci koaličních Liberálů. Velkokříž v takzvaném zvláštním provedení před Merkelovou dostali jen dva bývalí kancléři – Konrad Adenauer a Helmut Kohl.

Cesta ‚Kohlova děvčátka‘

Merkelová se narodila v roce 1954 v Hamburku, vyrůstala ve východoněmeckém Templinu v rodině evangelického faráře. Angela Dorothea Kasnerová, jak se kancléřka jmenovala za svobodna, vystudovala fyziku na univerzitě v Lipsku. Několik let také působila v institutu fyzikální chemie ve Východoberlínské akademii věd a třikrát odjela na stáž do bývalé Československé akademie věd, kde v 80. letech pracovala na doktorátu.

Po pádu komunismu se zapojila do činnosti Demokratického hnutí, následně vstoupila do Křesťanskosociální unie (CDU) a stala se poslankyní. Mladé političky z východu si všiml i předseda křesťanských demokratů a kancléř Helmut Kohl, který z ní v lednu 1991 udělal ministryni pro záležitosti žen a mládeže.

Konec éry Angely Merkelové. Proslula jako pragmatická krizová manažerka, ale ne vizionářka

Číst článek

O tři roky později jí pak svěřil resort životního prostředí, Merkelová tak stoupala i na stranickém žebříčku. Z řadové členky se stala místopředsedkyní CDU a na podzim 1998 se „Kohlovo děvčátko“, jak jí mnozí přezdívali, vypracovala na generální tajemnici strany. Šéfkou strany se pak stala v roce 2000.

„Chci sloužit Německu,“ prohlásila Merkelová v roce 2005, když jako předsedkyně CDU získala nominaci na post kancléřky. O pár měsíců později na něj skutečně dosáhla, Merkelová se tak stala první ženou a zároveň prvním politikem z bývalé NDR, který tuto funkci obsadil.

Bývalá šéfka Křesťanskosociální unie, kterou vedla dlouhých 18 let (2000–2018), předala kancléřské otěže do rukou sociálního demokrata Olafa Scholze v roce 2021. Po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech tak v čele Německa skončila „éra Angely Merkelové“.

Václav Jabůrek, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme