'Sextremistka' Diashová přišla o práci v mateřské škole. 'Někteří rodiče se za mé aktivity styděli,' říká

Ukrajinská aktivistka Angelina Diashová ze skupiny Femen, která se v lednu při prezidentských volbách polonahá vrhla před prezidenta Miloše Zemana a protestovala proti jeho kandidatuře, přišla kvůli své angažovanosti o místo učitelky v mateřské škole. Na svých internetových stránkách o tom informovalo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angelina Diashová | Zdroj: Facebook

„Byla jsem vyhozena kvůli Femenu,“ řekla Angelina Diashová RFE/RL. „Vím, že někteří rodiče (žáků) se kvůli mým aktivitám ve Femenu styděli,“ dodala.

Mladá žena také přišla o práci pro internetový portál, kam psala o módě a hodnotila restaurace.

Dostala jsem hodně nenávistných zpráv, doporučili mi hned opustit Prahu, říká 'Zemanova sextremistka'

Číst článek

„Myslím, že někteří lidé jsou příliš konzervativní a je pro ně obtížné, aby pro ně pracoval někdo, kdo dělá něco zvláštního, něco abnormálního,“ poznamenala Diashová. I přes následky, jaké za svůj aktivismus nese, hodlá v činnosti v rámci Femen pokračovat.

Diashová působí ve skupině Femen asi osm let. „Kvůli své barvě pleti jsem zvyklá bojovat za svá práva,“ říká žena, která je dcerou Angolana a Ukrajinky.

Loni v červenci protestovala proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi během jeho kyjevské schůzky s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Byla za to obviněna z výtržnictví a kladení odporu policii a hrozí jí až pětileté vězení.

Protest proti Zemanovi

Letos v lednu při prvním kole českých prezidentských voleb se Diashová ve volební místnosti v pražských Stodůlkách rozběhla k Zemanovi s nápisem „Zeman, Putin's slut“ (Zeman, Putinova běhna) na nahé hrudi. Stejné heslo přitom vykřikovala.

Svým činem prý chtěla dát najevo, že znovuzvolením Zemana by občané mohli ohrozit suverenitu českého státu (více čtěte v rozhovoru ZDE).

Miloš Zeman, který o dva týdny později v rozhodujícím druhém kole zvítězil, je podle ní ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina. Český soud aktivistce vyměřil tři měsíce vězení s roční podmínkou a zároveň ji vyhostil z Česka.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 a proslulo akcemi svých polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také v západní Evropě. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem „úplného vítězství nad patriarchátem“, ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za „sextremistky“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme