Angličané na československé hrdiny nezapomněli. Kubiš s Gabčíkem mají ve vísce pamětní desku

Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík mají v Anglii pamětní desku. Ta ve vesnici Ightfield připomíná jejich přátelství s tamní britskou rodinou Ellisonových. O vznik desky se postaral jeden z největších odborníků na operaci Anthropoid John Martin.

Ightfield / Velká Británie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připomínka přátelství Kubiše a Gabčíka s rodinou Ellisonových v Ightfieldu | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Rodina Ellisonových poskytla Janu Kubišovi s Josefem Gabčíkem druhý domov. Anglický domov.

Oba naši parašutisté, kteří většinu času pobývali v nedalekém výcvikovém táboře, trávili u Ellisonových prakticky každou volnou chvilku a vzniklo tak mezi nimi přátelství.

'Anthropoid měl aspoň reálný základ.' Kde končí realita a začíná beletrie ve snímku Smrtihlav?

Číst článek

Hlavně tedy mezi nimi a jejich náctiletými dcerami Lornou a Ednou, přičemž minimálně Lorna byla asi tou poslední osobou, která mluvila s Kubišem a Gabčíkem před tím, než nasedli do letadla a vydali se do okupovaného Československa vykonat atentát na Heydricha.  

Oba výsadkáři si s rodinou slíbili, že po skončení války, v jejíž šťastný konec veřili, se společně vydají do Československa, aby jim ukázali své rodiny. Navíc u Ellisonových nechali i pár svých osobních předmětů, které ale na konci druhé světové války nějací muži - s velkou pravděpodobností příslušníci britské tajné služby - od rodiny vyzvedli.

Ellisonovým tak jako památka zbyly pouze pohlednice výsadkářů.

Na pořadu dne byla v neděli dojemná mše, na kterou přijeli i vysocí důstojníci královského letectva, známý konzervativní poslanec za místní okrsek Owen Paterson nebo slovenský velvyslanec Ľubomír Rehák.

Česko zastupovali vojenský atašé a tisková zástupkyně české ambasády. Přítomni byly i zástupci rodiny Ellisonových, tedy děti Edny a Lorny Ellisonových

Lorna Ellisonová zemřela v roce 2008, ale ještě před tím se s pomocí Johna Martina stihla podívat i do Prahy a viděla jak kryptu v Resslově ulici, kde parašutisté při přestřelce zahynuli, tak i samotné místo atentátu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme