Angličané řeší před volbami také imigrační politiku

Velká Británie řeší před parlamentními volbami ožehavé téma - imigrace. Po ekonomice se právě přistěhovalectví stalo pro voliče druhým nejnaléhavějším tématem. Situaci navíc zhoršila ekonomická krize, která u mnoha Britů vyvolala dojem, že cizinci jim ubírají pracovní místa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Jedním ze zlomových momentů bylo rozšíření Evropské unie v roce 2004 o země střední a východní Evropy včetně Česka. Británie tehdy narozdíl od dalších zemí Unie otevřela dveře pro jejich občany, kteří mohli v zemi bez omezení pracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O imigrační politice Velké Británii mluvil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Lídr opozičních konzervativců David Cameron řekl, že otevření hranic v roce 2004 pro nové členské státy Evropské unie byla chyba a že imigrace je příliš vysoká.

Liberální demokraté naopak navrhli v rámci své předvolební kampaně, aby ilegálním imigrantům, kteří v Británii zůstávají déle než 10 let, byla udělena amnestie a mohli v zemi zůstat legálně.

Podle londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky ale téma imigrace volby nijak neovlivní: „Neřekl bych, že to je dominantní téma současné kampaně, té skutečně dominuje ekonomika. Ale menší strany, které se snaží sebrat hlasy třem hlavním hráčům téma ilegální imigrace tu a tam rozehrávají. Přesto bych ale neřekl, že ostrost proti imigračních postojů bude rozhodovat o výsledku voleb příští týden.“

Ivan Kytka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme