Angličané u Kentu dostavěli mořskou větrnou elektrárnu

U břehů anglického Kentu dostavěli největší pobřežní větrnou elektrárnu na světě. Stovky větrníků, které vyčnívají z mořské hladiny, budou dodávat elektřinu pro asi 240 tisíc domácností ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna | Foto: Comstock Images

Pokud pojedou turbíny na plný výkon a bude foukat dostatečně silný vítr, bude větrná elektrárna schopná zásobit proudem asi polovinu Kentu. Britská vláda sází na to, že právě tahle mořská větrná elektrárna je energií budoucnosti. V příštím desetiletí chce, aby energie z větru pokrývala 20 procent z celkové potřeby energie Británie. Dnes je podíl větrné energie dvě a půl procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Dana Votýpková.

Podle odborníků jsou ale tyto plány těžko splnitelné. „Obávám se, že současná vláda a i ty předchozí jsou a byly až příliš nadšené z větrných elektráren postavených na moři. Je to přitom velmi drahý způsob energie. Vládní podporu by si zasloužily spíše jiné druhy energie z obnovitelných zdrojů,“ říká profesor Ian Fellsv reportáži BBC.

Větrná elektrárna stála 780 milionů liber a na její stavbě se podíleli velkou měrou regionální dodavatelé. Podle Oliho Biguma Nielsena z energetické společnosti Vanttenfall, která elektrárnu postavila, patří budoucnost právě větrné energii.

„Energie z větru se využívá v Británii i dalších částech Evropy úspěšně už několik let. A ukazuje se, že větrná energie je rozhodně jedním z pilířů energie z obnovitelných zdrojů,“ říká Oli Bigum Nielsen.

I přes rozvoj technologií mají větrné elektrárny včetně Thanetu u Kentu několik nedostatků. Například, když přestan foukat vítr, přestane elektrárna dodávat proud do sítě. Naopak, pokud bude vítr foukat moc, není možné přebytečnou energii nikde skladovat. Navíc, bez štědrých státních dotací by se stavba a provoz větrné elektrárny nevyplatil. Oproti větrným elektrárnám postaveným na souši, ale mají ty na moři jednu výhodu. Nehyzdí krajinu.

Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme