Anglické děti budou od příštího roku dostávat školní obědy zdarma

Všechny děti ve věku pěti až sedmi let budou mít v Anglii od příštího roku školní obědy zdarma. Londýnskou vládu přijde tenhle velkorysý plán na 600 milionů liber. Cílem nemá být jen ulehčení rodinným rozpočtům, vláda se chce zaměřit i výživu dětí samotnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamie Oliver | Foto: JamieOliver.com

„Pokud rodiny platí za školní obědy, ušetří ročně 400 liber na jedno dítě. Je to ale strašně dobrá věc pro samotné děti,“ řekl BBC vicepremiér Nick Clegg.

„Zdravé teplé jídlo k obědu znamená, že je dítě patřičně nastavené na odpoledne, že se může koncentrovat a povede si dobře při vyučování. Řada dětí tak dostane potřebné vyživující látky, kterých se jim třeba nedostává,“ dodal vicepremiér.

Kvůli vysokému procentu muslimů se v Anglii vůbec nevaří z vepřového masa, z hovězího jen málo, a tak dostávají děti nejčastěji kuřecí a jehněčí. Hodně školáků navíc nechodí na obědy vůbec a nosí si tzv. lunch-boxy, do kterých jim rodiče často dávají nezdravé věci.

Populární kuchař Jamie Oliver natočil v letech 2004/2005 velmi oblíbený seriál o tom, jak se dá zlepšit stravování ve škole, aniž by se navyšoval rozpočet.

Nakonec po dlouhých jednáních s vládou prosadil nové standardy a direktivu pro vaření na školách. Euforie bohužel vydržela jen krátce a opět přibylo dětí, které se přestaly ve škole stravovat.

Loni Oliver v rozhovoru pro Independent přiznal, že ztratil víru v to, že britská vláda chce v téhle věci něco změnit. Situace se možná opět obrací k lepšímu.

Jiří Hošek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme