Anglické univerzity se staly živnou půdou islámského extremismu a terorismu

Anglické univerzity se staly živnou půdou islámského extremismu a terorismu. Vyplývá to ze studie britského ministerstva vnitra, která dosud nebyla zveřejněna, ale dostala se do rukou novinářů z redakce listu Daily Mail. K této kontroverzní záležitosti se už vyjádřila také ministryně vnitra Teresa Mayová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v posluchárně Jihočeské univerzity | Foto: Jihočeská univerzita

Podle ministryně Mayové se už dlouho na univerzitách projevovala samolibost, vedení univerzit nebylo ochotno reflektovat problém radikalizace zvláště mezi islámskými studenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anglické univerzity.mp3

Činitelé britského ministerstva vnitra zkoumali statistické údaje a zjistili, že více než 30 procent osob usvědčených z teroristické činnosti ve spolupráci s Al-Káidou, jsou bývalí studenti anglických univerzit a dalších vysokoškolských institucí Anglie, nikoli celé Británie.

Autoři studie přicházejí s varováním, že islámští extremisté si vybírají univerzity s vysokým podílem muslimských studentů a pro šíření svých idejí nenávisti často využívají právě studentských spolků na univerzitách.

„Jedna bývalá pracovnice administrativy na univerzitní koleji v Londýně mi sdělila, že ona a dvě její kolegyně tlumočily obavy, vyplývající z činnosti islámských spolků už před časem rektorovi a ten jim odpověděl, že není třeba se znepokojovat,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek.

Vláda hodlá zastavovat financování islámských spolků, které podporují extremismus. Podle zpravodaje listu Daily Mail může pravděpodobně 20 takových skupin očekávat, že přijde o finance. Ministerstvo vnitra chce také deportovat islámské kazatele, kteří šíří nenávist mezi studenty a v řadách širší veřejnosti.

Milan Kocourek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme