Anglie má mít vlastní hymnu, tvrdí poslanec. Návrh zákona prošel do druhého čtení

Poslanec Toby Perkins ve Spojeném království obnovil debatu o tom, jestli by Anglie neměla mít po vzoru Skotska nebo Walesu také vlastní hymnu. Některým to přijde samozřejmé, jiné to považují za zbytečný projev nacionalismu. Zastánci nápadu navrhují třeba písně Jerusalem nebo Land of Hope and Glory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodinová věž Big Ben v Londýně, která je součástí Westminsterského paláce (Houses of Parliament), řeka Temže, Westminster Bridge

Hodinová věž Big Ben v Londýně, která je součástí Westminsterského paláce (Houses of Parliament), řeka Temže, Westminster Bridge | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Labouristický poslanec Toby Perkins, který přišel s návrhem zákona, argumentuje tím, že mu přijde nepatřičné, aby angličtí sportovci a fanoušci pěli o Británii.

Měli by podle něj dostat šanci projevit národní identitu. Zaměňování Británie za Anglii by prý také mohlo popudit další části Spojeného království. Vlastní hymnu už mají nejen Skotové a Velšané, ale taky třeba ostrov Man.

Poslanci Perkinsův návrh poslali do druhého čtení. V Dolní sněmovně ale zároveň zazněly kritické hlasy, že jde o zbytečný výraz individuálního nacionalismu a o další prvek, který bude národy rozdělovat.

Výběr v podobě X Factoru?

Návrh zákona počítá s tím, že by se ministerstvo kultury mělo napřed pustit do konzultací, jak přesně při výběru postupovat.

Sám Perkins by si představoval veřejnou soutěž podobnou hudebnímu pořadu X Factor. Hodně se zmiňuje příklad Švýcarska, kde také novou hymnu vybrala veřejnost.

Velkým favoritem na ni by v případě, že by návrh skutečně prošel, byl Jerusalem, tedy slavná báseň Williama Blakea s hudbou Huberta Parryho. Nejde v ní o velebení blízkovýchodní metropole. Slovo Jerusalem představuje metaforu lepšího místa, lepšího světa.

Píseň už anglickým sportovcům hráli v roce 2010 na Hrách britského společenství v Indii. Druhou variantou by byla Land of Hope and Glory. Jedna z nich možná bude už za dva roky znít místo God Save the Queen při zápasech anglických fotbalistů na mistrovství světa.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme