Zbývá dořešit pět procent, řekla Mayová k dohodě o brexitu. Stále ovšem není vyřešena otázka irské hranice

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí potvrdila, že dohoda s Evropskou unií o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie je i s protokoly z 95 procent hotova. Stále však zbývá vyřešit otázku, jak zajistit, aby po brexitu nevznikla mezi Severním Irskem a unijním Irskem obvyklá hranice, řekla ministerská předsedkyně poslancům v parlamentu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci vystoupení Velké Británie z Evropské unie demonstrují před parlamentem v Londýně. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Když to celé shrnu, 95 procent dohody o odchodu a jejích protokolů je nyní vyřešeno,“ prohlásila Mayová.

Mayová také odmítla návrh EU, aby Severní Irsko zůstalo po brexitu součástí celní unie, zatímco zbytek království, tedy Anglie, Wales a Skotsko, ji opustí. „Nevěřím, že by jakýkoli premiér Spojeného království toto někdy přijal a já určitě ne,“ řekla premiérka.

EU nyní podle ní aktivně studuje britské návrhy na dočasnou celní unii mezi Británií a EU. Ta by musela být právně závazná, aby nebylo nutné navrhovat další klauzule.

Přes půl milionu lidí se v Londýně dožadovalo druhého referenda o Brexitu. Premiérka Mayová to odmítá

Číst článek

I když podle slov Mayové zbývá dořešit pouze pět procent, ty se týkají právě hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Tedy otázky, která jednání do teď blokovala.

Jak připomíná anglický server BBC, otázka Severního Irska se neváže pouze k brexitu, ale k budoucnosti celého Spojeného království. Kromě celní unie se totiž v Británii nastoluje i otázka, zda nedojde k sjednocení Severního Irska a Irska, tedy k možnému rozbití více než třistaleté unie.

Prodloužení přechodného období

Mayová kromě toho naznačila, že Londýn by mohl žádat o krátké prodloužení přechodného období, které má usnadnit důsledky brexitu do doby, než budou dojednány budoucí vztahy.

Premiérka vyzvala vzdorovité poslance, aby ji podpořili v závěrečné a zároveň nejobtížnější fázi jednání s Bruselem. Poté, co na unijním summitu z minulého týdne dohoda opět nebyla dojednána, snažila se premiérka utišit vášně mezi zákonodárci. Její strategii přitom kritizují jak ti euroskeptičtí, tak i podporovatelé zachování co nejtěsnějších vztahů s EU.

EU vyjde Británii vstříc a ponechá ji na společném trhu do roku 2020, tvrdí německý list

Číst článek

Británie má z EU odejít už 29. března, ale celkovou „rozvodovou dohodu“ nelze uzavřít kvůli dlouhotrvajícímu sporu o takzvanou pojistku, která by zajistila „měkkou“ neboli nyní snadno prostupnou severoirsko-irskou hranici i v případě, že nebude včas dohodnuta podoba budoucích obchodních vztahů mezi Británií a EU.

Mayová naznačila, že je v zájmu odblokování jednání ochotna prodloužit přechodné období, po které by nadále platilo status-quo, i za prosinec 2020, který dosud navrhovala. To ale ještě víc popudilo její odpůrce v Konzervativní straně.

Žádné druhé referendum

„Jsou určité omezené okolnosti, za kterých by bylo možné tvrdit, že prodloužení implementačního období by mohlo být vhodnější, pokud si budeme jistí, že to bude jen na krátkou dobu,“ řekla Mayová parlamentu.

Německo očekává pokles ekonomiky. Na vině je vyjednávání o brexitu i obchodní válka mezi USA a Čínou

Číst článek

Mayová zákonodárcům rovněž potvrdila, že „vláda nepodporuje druhé referendum“, jak se spekulovalo i v tisku. V sobotu přitom demonstrovaly v Londýně statisíce lidí, kteří chtějí, aby vláda uspořádala o dohodě o odchodu Británie z EU referendum.

Rozpravy v parlamentu využili odpůrci premiérky k tvrdé kritice její brexitové strategie. Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že Konzervativní strana „poslední dva roky strávila hádkami se sebou samotnou, místo aby konala ve veřejném zájmu“. Corbyn kritizoval Mayovou i za požadavek času navíc pro přechodné období: „Země hlasovala pro odchod a premiérka nyní prosí EU, aby jí pomohla to udělat.“

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme