Anglické městečko Whaley Bridge očekává rozhodnutí krizového štábu, voda v přehradě klesla o deset metrů

Obyvatelé anglického městečka Whaley Bridge netrpělivě očekávají schůzku krizového štábu techniků a policistů, který rozhodne, jestli se budou moci vrátit zpět do svých domovů. Na 1500 lidí evakuovali minulý čtvrtek kvůli poškozené přehradní zdi, která hrozila zaplavením obce.

Whaley Bridge Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičům a technikům se podařilo uzavřít přítok vody do přehrady a čerpadla snížila hladinu o 9,5 metru na 17 procent kapacity nádrže. Díky tomu se už večer mohli vrátit lidé do prvních 55 domů ležících ve výše položené části obce.

Ostatní doufají, že povolení k návratu dostanou i oni. Musí si ale počkat na definitivní stanovisko techniků a policie.

Ve středu dopoledne oznámilo hrabství Derbyshire, že vyčlení v přepočtu 5 milionů korun na pomoc zejména drobným podnikatelům, kteří během evakuace přišli o výdělek.

Chinook v akci

Téměř 200 let stará stavba se minulý týden částečně zbortila po několika dnech silných dešťů. Hrozilo její úplné protržení, které by pro Whaley Bridge, ležící jihovýchodně od Manchesteru, znamenalo pohromu. Počasí se ale následně zlepšilo a silné deště se v oblasti nečekají ani ve středu a čtvrtek.

Odčerpávání vody z nádrže pomocí vysokotlakých pump bude i po zahájení inspekcí pokračovat, dokud experti neprohlásí nebezpečí za definitivně zažehnané.

V práci pokračuje také vojenský vrtulník Chinook a příslušníci britského královského letectva, kteří díru v hrázi od pátku zaplňují pytli s kamením a pískem.

Jaromír Marek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme