Britští středoškoláci a rodiče se bouří. Maturity opět nebudou, známky počítají učitelé podle modelu

I letos se kvůli epidemii koronaviru objevil v Anglii a Walesu tentýž problém – studenti středních škol nebudou skládat závěrečné zkoušky. Hodnocení jim podle výsledků spočítá škola, a jak dopadli, se dozví až v srpnu. Žáci i jejich rodiče se proti systému bouří. Opakuje se tak situace z minulého roku, kdy úředně přidělené známky skončily fiaskem. Studenti tehdy protestovali, rodiče si stěžovali a opozice žádala rezignaci ministra školství.

Tento článek je více než rok starý.

Richmond Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v britské škole (ilustrační foto)

Studenti středních škol v Anglii a Walesu nebudou ani letos kvůli koronavirové pandemii skládat závěrečné zkoušky (ilustrační foto) | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

„19. března se naše škola zavřela. Řekli nám, že náš ročník se tam nebude vracet, protože maturitu už nemáme,“ řekl Radiožurnálu Matyáš o tom, jak se dozvěděl, že se do lavic už nevrátí. Závěrečné známky studentům totiž spočítali učitelé a ministerstvo školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti středních škol v Anglii a Walesu nebudou ani letos kvůli pandemii skládat závěrečné zkoušky. Poslechněte si reportáž Jaromíra Marka

„Učitelé nám dají známky podle výsledků, které jsme dostali minulý rok, a podle toho, co si myslí, že bychom dostali. To vypočítají podle modelu, který jim dá vláda,“ vysvětlil Matyáš.

Konečně výsledky přišly v srpnu a vyvolaly obrovskou vlnu nevole: bouřili se studenti i rodiče. A to tak, že vláda musela koeficient, který měl srovnat výsledky z jednotlivých škol, změnit.

„Nespokojenost byla celostátní. Proběhly studentské bouře, i rodiče zakládali různé skupiny. Náš Matyáš si stěžoval na státní koeficient, ale podával stížnost i na své škole a žádal přezkoumání. Vláda to předělala a trochu se to srovnalo – ti lepší spadli k průměru a horší se k němu přiblížili,“ hodnotí Matyášova matka Radka, profesí učitelka.

Cesta na univerzitu

Matyáš se na univerzitu dostal, ovšem nikoliv na tu, kterou si vybral jako první volbu. Na tu neměl, na základě úředně přidělených výsledků závěrečných zkoušek, dostatečně dobré známky.

Zdravotníci vyzývají Brity, aby tleskali za jejich platy. Vláda slibuje přidat jedno, oni chtějí 12,5 procenta

Číst článek

„Nedostal se na univerzitu, na kterou aspiroval. Univerzita UCL, která je exkluzivní, vyžaduje jedničky. Jsou ochotní připustit i dvě dvojky – a to on neměl, takže mu odpověděli, že ho nepřijali, protože doplňují stavy z Evropy,“ řekla Matyášova matka Radka. 

„Měl pocit, že by ty dvě dvojky a jedničky mohl mít, což byl podle mě realistický odhad. Ale z předmětu, ze kterého počítal s jedničkou, dostal kvůli státnímu systému trojku. Takže ano, poškodilo ho to stejně jako další studenty, kteří chtěli na lepší školy a počítalo se u nich, že si známky v posledním roce vylepší,“ zhodnotila.

Na to, že dostali horší známky, než jaké předpokládali, si stěžovalo 40 procent všech studentů.

Závěrečné zkoušky se na anglických středních školách nebudou konat ani letos. Ministerstvo školství slíbilo, že systém přidělování známek se změní a s žádným koeficientem, který vyvolal tolik nevole, se tentokrát nepočítá.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme