Anglii čeká nejtvrdší stávka mladých lékařů, nebudou poskytovat ani neodkladnou péči

Minimálně 125 tisíc pacientů v Anglii se dotkne dnešní a zítřejší stávka mladých doktorů. Lékaři bez atestace se v boji o podobu nových smluv rozhodli přitvrdit a nebudou dva dny poskytovat ani neodkladnou péči. Ministr zdravotnictví mluví o úmyslném hazardování se zdravím pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Novou tváří kampaně anglických doktorů bez atestace se stal jeden z nich, Ben White, který přímo v živém vysílání televize ITV rezignoval na lékařskou dráhu.

Chce kolegům pomoct dovést boj s vládou Davida Camerona až do konce a soustředit se na jeho právní aspekty.

Poprvé v historii britského systému bezplatného zdravotnictví NHS nebudou lékaři bez atestace vždy od 8 do 17 hodin poskytovat jakoukoli péči včetně například úrazových ambulancí nebo urgentních porodnických případů.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt nařkl lékaře z ohrožení zdraví pacientů. Podle médií by eskalace protestů mohla znamenat ztrátu sympatií veřejnosti, která zatím dvoutřetinově lékaře podporovala.

Dva dny lékaři bez atestace v Anglii stávkovali už na začátku dubna. Nedohodli se totiž s vládou na platech a pracovní době. Například odmítají plán na zavedení sedmidenního pracovního týdne. Obávají se, že by většina z nich musela pracovat stejně nebo déle za méně peněz.

Jiří Hošek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme