Anglosaský Halloween pronikl i do Polska, zastiňuje tradiční pojetí Dušiček

V Polsku dnes slaví jeden z nejoblíbenějších státních svátků, Svátek všech svatých. Dušičky, které připadají na pondělí, jsou stejně jako Vánoce a Velikonoce hlavním náboženským svátkem roku. V posledních letech ale roste i v katolickém Polsku popularita anglosaského svátku Halloween.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památka zesnulých | Foto: Vít Pohanka

Polské děti ve strašidelných kostýmech obcházejí sousedy a dožadují se sladkostí, před domy se často vystavují vyřezávané dýně ozářené svíčkami.

„Je o ně stále větší zájem, jsme tady denně,“ popisuje prodavač na Varšavském předměstí, kterému jdou dýně dobře na odbyt.

Katolické církvi se to ale nelíbí, takové zvyky prý neodpovídají tradiční důstojné vzpomínce na zemřelé. Popularita anglosasky pojatého Halloweenu v Polsku ale roste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poláci vzpomínají na všechny svaté. 1. listopad je pro ně nejen náboženským, ale také státním svátkem. Na 2. listopad připadají Dušičky. Více Vít Pohanka

Na hřbitovech jsou tak o víkendu k vidění tisíce a tisíce svící, zatímco na ulicích pobíhají skupiny strašidelně oblečených dětí domáhajících se bonbonů.

Vedle návštěvy hřbitovů ale Svátek všech svatých a Dušičky znamenají pro velkou část Poláků také dnešní dopolední mši v kostele a návštěvu příbuzných.

Sváteční atmosféra je znát i v ulicích. Až na výjimky jsou zavřené všechny obchody, restaurace a zábavní podniky.

Památka zesnulých, dušičky, Polsko, hřbitov, hrob, svíčky | Foto: Vít Pohanka

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme