Ani Japonsku se nepodařilo osvobodit Su Ťij

Japonsko nedosáhlo osvobození barmské opoziční vůdkyně Su Ťij. Tokio vyslalo do barmské metropole Rangúnu nměstka ministra zahraničí, který měl přimět vojenskou juntu k propuštění Su Ťij. Nositelka Nobelovy ceny míru je ve vězení už od 30. května. Japonsko tak neuspělo stejně jako před několika dny Spojené státy a země ASEANu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace za propuštění Su Ťij | Zdroj: ČTK

"Su Ťij zadržujeme kvůli její vlastní bezpečnosti", tuto už několikrát vyslovenou větu slyšel i náměstek japonského ministra zahraničí Yano, který barmským generálům vezl osobní dopis premiéra Koizumiho. Předseda japonské vlády vyzval vojenskou juntu, aby Su Ťij okamžitě propustila, japonský vyslanec se ale vrací domů s prázdnou. Japonsko, které Barmě poskytuje největší ekonomickou pomoc vůbec, proto zvažuje její omezení. Ekonomické sankce chtějí zavést Spojené státy, které se na kambodžském summitu zemí asijsko-pacifického regionu minulý týden snažily přimět barmský režim k osvobození Su Ťij i k provedení demokratických reforem. Su Ťij je údajně držena v nechvalně proslulém vězení Insein a nebyli k ní vpuštěni ani zástupci Červeného kříže.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme