Ani po vraždě dvou policistek asi britští policisté zbraně nosit nebudou

Britská policie nejspíš zůstane jednou z mála na světě, jejíž příslušníci běžně nenosí střelnou zbraň. Nic na této tradici zdá se nezmění ani vražda dvou neozbrojených policistek v severní Anglii, které usmrtil ze zálohy hledaný recidivista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraň. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nejhledanější zločinec Manchesteru proti policistkám nečekaně vyšel z domu, zahájil střelbu a použil dokonce i ruční granát. Jejich smrt je nejhorším neštěstím tohoto druhu od roku 1966, kdy byli v Londýně zastřeleni tři policisté.

Hlavní zbraní policejních pochůzkářů je přitom stále domluva. Mají sice želízka, pendrek a někteří i elektrické paralyzéry, použití síly je ale pro ně až poslední alternativou.

„Nechceme měnit křehkou rovnováhu, která v Británii mezi veřejností a policií panuje už 183 let,“ komentují věčnou debatu jak sami strážci zákona, tak i politici. Už při zakládání londýnské Metropolitní policie v roce 1829 se kladl velký důraz na to, aby se nejednalo o represivní složku, o jakousi druhou armádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Británie se přihlásil zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Dnes má oprávnění nosit střelnou zbraň jen asi pět procent policistů v Anglii a Walesu. Podle prezidenta asociace britských policejních velitelů Hugha Orda by na tom ani úterní manchesterská tragédie neměla nic změnit.

„Zbraně nemusí nezbytně řešit samotný problém. Podívejte se na Spojené státy – mnoho kolegů tam zemřelo, aniž na krátkou vzdálenost stačili zbraň vůbec vytáhnout. Stanovisko britské policie, od nejnižších stupňů po velitele, je jasné: Nechceme být ozbrojení.“

„Mám osobní zkušenost ze Severního Irska, kde jsme se zbraní. Vytvářelo to překážku mezi námi a obyčejnými lidmi. Veřejnost se k nám bála přiblížit. My jsme prostě neozbrojení občané v uniformě, kteří sílu používají zcela minimálně,“ popsal BBC sir Orde.

Jasný výsledek přinesl také rozsáhlý průzkum mezi strážci zákona z roku 2006. Z dotázaných 47.000 policistů se proti nošení střelné zbraně vyslovilo 82 procent.

Kromě Velké Británie chodí neozbrojení policisté ještě v Irsku, na Novém Zélandu nebo v Norsku.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme